Krystyna Deryło- główny

- Reklama -

Trwa protest policjantów. Pouczenia zamiast mandatów

Od 10 lipca trwa ogólnopolski protest policjantów. Dołączyli do nich także mundurowi w powiatu biłgorajskiego. Mundurowi wystawiają pouczenia zamiast mandatów oraz wyjątkowo skrupulatne wypełniają formalności.

Rozpoczęcie protestu ogłosił Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Mundurowi nie doszli wcześniej do porozumienia z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Domagają się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń. Funkcjonariusze chcą podwyżek o 650 zł dla każdego policjanta. Chcą też pełnopłatnego zwolnienia chorobowego do 30 dni.

Policjanci chcą także zmian w przepisach emerytalnych. Aby zostać policyjnym emerytem trzeba ukończyć 55 lat i mieć za sobą 25 lat służby. Związkowcy chcą likwidacji kryterium wieku.

Do akcji protestacyjnej dołączyli także biłgorajscy policjanci. – Od 10 do 17 lipca funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju i Posterunku Policji w Józefowie wystawili 53 mandaty i 147 pouczeń. Dla porównania w okresie od 10 do 17 czerwca było to 175 mandatów i 14 pouczeń – informuje starszy sierżant Agnieszka Pintal z KPP Biłgoraj.

- Reklama -

Dodaje, że mundurowi reagują na wszystkie wykroczenia, ale tylko w przypadkach znacznych przekroczeń prędkości, kradzieży czy zakłóceń porządku publicznego, kończy się to wystawieniem mandatu.

– Akcja protestacyjna trwa od 10 lipca i trwać będzie nadal. Z czasem nasze działania będą się nasilać. Nie zastrajkujemy, bo policjanci nie mają do tego prawa. Prowadzimy akcję protestacyjną i żądamy spełnienia naszych postulatów – przyznaje w rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską zastępca przewodniczącego zarządu terenowego biłgorajskiego NSZZ Policjantów spirant Mirosław Leń. Dodaje, że budynek komendy w Biłgoraju jest oflagowany, a policjanci stosują mandaty tylko w niektórych przypadkach, kiedy chodzi o poważne wykroczenia.

W Komedie Powiatowej Policji w Biłgoraju jest obecnie 98 związkowców. Ale do protestu przyłączyli się wszyscy funkcjonariusze.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.