- Reklama -

Trwa remont Zagrody Sitarskiej

Trwa wymiana poszycia dachowego na Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju. Realizowany jest również remont ganku domu mieszkalnego, który został uszkodzony w wyniku kolizji w październiku ubiegłego roku.

– Prace remontowe Zagrody Sitarskiej były zaplanowane jeszcze w ubiegłym roku. Obecnie remontem objęte jest poszycie dachowe na budynku mieszkalnym oraz ganek budynku mieszkalnego. Na domu mieszkalnym Zagrody Sitarskiej wymieniamy poszycie dachowe. Wynika to z tego, że było już kilka poważnych przecieków nie tylko na dachu domu mieszkalnego, ale także na budynkach inwentarskich, które wspólnie stanowią zespół budynków – mówi Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Aktualnie ponad połowa poszycia została wymieniona i prace idą w dobrym tempie. Właściwie jest to drugi tydzień tych robót i jestem przekonany, że do końca sierpnia prace zostaną wykonane – dodaje. Łączny koszt wymiany pokrycia dachowego na budynku mieszkalnym to 65 tys. zł, z czego 20 tys. stanowi dofinansowanie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 30 tys. dofinansowanie samorządu powiatu biłgorajskiego (jest to wsparcie od Zarządu Powiatu), 15 tys. to wkład własny muzeum.

W planach Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest również wymiana poszycia dachowego na wszystkich budynkach – nie tylko na tym mieszkalnym, ale również na budynkach inwentarskich. Dyrektor muzeum wyszedł z inicjatywą i złożył wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu zostaną przydzielone środki pozwalające na etapowanie prac w Zagrodzie Sitarskiej.

- Reklama -

– Pierwszym etapem realizowanym właśnie w tym roku jest dom mieszkalny. W następnych latach zostanie złożony wniosek i mam nadzieję, że dzięki środkom uzyskanym od konserwatora lubelskiego, ale też jak w przypadku tego roku, również dzięki Zarządowi Powiatu i naszym środkom uda się etapowo wykonać wszystkie zaplanowane prace dodaje Marek Majewski.

Oprócz wymiany poszycia realizowany jest również remont ganku domu mieszkalnego, który został uszkodzony w wyniku kolizji w październiku ubiegłego roku. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej uzyskało środki od ubezpieczyciela sprawczyni kolizji. Jest to kwota 15 tys. zł. Ganek i daszek ganku łączą się z dachem głównym, zadania zostały więc zaplanowane w taki sposób, aby ich remont wykonać jednocześnie.

Zagroda Sitarska powstała w 1810 roku. Pierwotnie mieszkała w niej jedna wielopokoleniowa rodzina sitarzy. Byli to mieszczanie i rzemieślnicy, zajmujący się również gospodarstwem i rolą oraz hodujący trzodę i bydło. W późniejszym czasie, czyli w latach wojny i po wojnie ten dom był zasiedlany przez inne rodziny. W czasie II wojny światowej oraz już po wojnie zagroda była również wynajmowana przez właścicieli. Głównym budynkiem jest budynek mieszkalny. Znajduje się tu również drewutnia, spichlerz, wozownia oraz budynki typowo inwentarskie, w których prezentowane jest teraz wyposażenie warsztatu stolarskiego. Jest tu też garncarnia i olejarnia.

– Zagroda powstała dzięki idei naszych regionalistów. W latach 60. i 70. powstało tu osiedle. W późniejszym czasie podobne domy były wyburzone, a ten został zachowany jako miejsce, gdzie można prezentować nasze tradycyjne rzemiosło i formy zabudowy. Zagroda prezentuje też nasze stroje ludowe. Jest to miejsce, gdzie można się przenieść w czasie, cofnąć się i zobaczyć, jak kiedyś żyli biłgorajanie – mówi Dorota Kłosek, przewodnik w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.