- Reklama -

Trudna sztuka parkowania

Do redakcji NOWej Gazety Biłgorajskiej zgłosił się czytelnik, przedstawiając problem z parkowaniem samochodów w miejscach niedozwolonych. Odnosi wrażenie, że nikt nad tym nie panuje.

#NagłośnijTo

Problem niewłaściwego parkowania dotyka wielu miast. Jednym z nich jest Biłgoraj. To właśnie tutaj niektórzy kierowcy nie zwracają uwagi na aktualne przepisy o ruchu drogowym i parkują swoje samochody, gdzie popadnie, często w miejscach do tego nieprzeznaczonych, niejednokrotnie stwarzając zagrożenie dla pieszych czy innych kierowców.

– Niestety, odnoszę wrażenie, że nikt nad tym nie panuje. Kierowcy parkują swoje auta, gdzie popadnie, jeżdżą po chodnikach i często zdarza się, że trzeba im ustępować. Nie raz auta stoją zaparkowane przed lub na przejściach dla pieszych – pisze czytelnik NOWej Gazety Biłgorajskiej.

Zgodnie z prawem na chodniku można się zatrzymać kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, którego masa nie przekracza 2,5 t, jeżeli nie obowiązuje w tym miejscu zakaz zatrzymania się i postoju oraz ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawić dla pieszych minimum 1,5 szerokości chodnika.

- Reklama -

– Jeśli policja oraz straż miejska nie chcą lub nie potrafią sobie z tym poradzić, to może potrzebna jest większa ilość słupków, zapór bądź donic z kwiatami oddzielających chodniki od jezdni. Słupki przydałyby się też na przejściach dla pieszych, bo kierowcy nagminnie wjeżdżają prze nie chcąc się dostać na parkingi – dodaje czytelnik.

Jeśli chodzi o przejścia dla pieszych, to ustawodawca narzuca nam zakaz parkowania w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych. Takie parkowanie jest traktowane jako wykroczenie. Za jego popełnienie grozi kara grzywny (mandatu) do 300 złotych oraz od 0 do nawet 5 punktów karnych.

Biłgorajska Straż Miejska ma do dyspozycji dwóch Strażników Miejskich, którzy codziennie realizują wiele zadań. Jednak jak opowiada komendant tej jednostki, ta ilość jest zdecydowanie za mała w porównaniu do ilości zdarzeń, z jakim mają do czynienia.

– W stosunku do tak ogromnego katalogu zadań, jakie stawiane są Straży Miejskiej, to ta ilość osób, które pracują w jej szeregach, jest zdecydowanie za mała. Codziennie robimy patrole i obchody, podczas których zwracamy szczególną uwagę na parkowanie samochodów i na wiele innych rzeczy. Każdego dnia mamy odczynienia z kierowcami, których najczęściej dostają pouczenia, ponieważ nie są to rzeczy, za które można wypisywać mandat. Taki stan rzeczy jest nie tylko w Biłgoraju, ale i w większości Polskich miast – mówi Bogdan Zwoliński, komendant Straży Miejskiej w Biłgoraju.

 

- Reklama -

- Reklama -

17 Komentarze
 1. Grażyna mówi

  Po co te zbędne komentarze nie rozumiem. Nie wierzę że sami też tak nie parkowaliscie. U nas w tym ” Ciechocinku” umieją tylko ocenia tłamsić i krytykować najlepiej niech każdy patrzy na siebie. Wszyscy by tylko policja straszyli nie rozumiem po co jakby policja nie nic innego do roboty.
  Weźcie zróbcie coś dla młodzieży która ucieka z tego Biłgoraja bo niedługo zostaną tu sami emeryci i nie będzie na kogo narzekać. Pozdrawiam

 2. D mówi

  Ulubiony przejazd rowerowy rondo ul. Lubelska z ul. Al . JP II jadąc w kierunku na Lublin ( w stonę wiaduktu) kierowca do ostatniej chwili nie wie czy rower pojedzie w kierunku na Lublin czyli nie skorzysta z przejazdu rowerowego czy wręcz skorzysta i przejedzie na drugą stronę. Projektant szacun takie rozwiązanie super.

 3. S mówi

  Fakt przy przebudowie ul. Kościuszki nie zrobiono parkingu do parkowania równoległego wzdłuż całej ulicy tylko w wybranych miejscach. Oczywiście parking powinien zanikać na przejściach dla pieszych oraz skrzyżowaniach. Swoją drogą kto projektuje przejścia dla pieszych tak że jeden samochód osobowy po skręcie drogę poprzeczną się nie mieści przed przejściem tylko blokuje ruch przy skręcie ustępując pieszym.

 4. K mówi

  Rowerzyści, kierujący pojazdami elektrycznymi nie znają przepisów ruchu drogowego przejeżdżają po przejściach dla pieszych lub nie korzystają ze ścieżek rowerowych tylko jeżdżą po chodnikach wzdłuż ścieżki rowerowej.
  Nowe przepisy dały pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na “przejście dla pieszych” nie rowerzystów.

 5. Tomi mówi

  Czy w tej gazecie nie ma poważniejszych problemów. Problem nie tyle jest z parkującymi co z ilością miejc do parkowania! Niech troskliwy czytelnik przesiądzie się z rowerka którym zapierdziela po chodnikach i robi fotki i zrobi prawko i spróbuje pojeździć autkiem i po parkować koło urzędów lub w dni targowe i nie tylko. I proponował bym też innym komentującym zrobić to samo zajmować się poważniejszymi problemami. Ja bym proponował tak jak z mandatami od grudnia przez kilku idiotów chce się karać wszystkich bo jest pretekst to i teraz przez jednego stroskanego czytelnika ganiać wszystkich i karać. Jednak kiedyś byli inni ludzie teraz jeden na drugiego tylko by donosił i policją ganiał.

 6. Asia mówi

  Niestety to samo dotyczy Zwierzyńca i ulicy Ordynacji Zamoyskich oraz Browarnej w okolicy “Kościółka na Wodzie”, gdzie w trakcie weekendu obowiązuje zakaz parkowania przy ogrodzeniu Technikum. Niestety duża ilość rejestracji to LBL. Takie łamanie zakazów i złe parkowanie jest widoczne w całej Lubelszczyźnie i nikt z tym nic nie robi, bo turysta jest ważniejszy, niż bezpieczeństwo na drodze.

 7. Daniel mówi

  Ciekawe gdzie parkuje redaktor gazety jak wszystko wokół danego miejsca zastawione ? Problemy robicie może kurier będzie zapier.. z paczką przez pół Kościuszki albo piekarz z pieczywem 10 sklepów dalej ?

  1. Rudi mówi

   Kurier za trzyma się i po 2 minutach odjedzie,kurierzy dostawcy to nie problem świątezni kierowcy to problem

 8. Kierowca mówi

  Jak policja nie reaguje na to i odwraca głowe w drógą strone zamiast zapier…ać mandat za mandatem lub pokoleji lawetą ściągać to niestety tak będzie w naszym pięknym mieście.Policja jezdzi po mieście w kółko bez sensu nie wiadomo za czym. GDZIE PATROLE PIESZE? A straż miejska?PORAŻKA.Pozdro kierowca.

 9. Rudi mówi

  A co robi Kanar, niby naczelnik biłgorajskiej drogówki, trzęsie portkami i liczy statystyki? Pewnie plecak jakiegoś ……. . Wg. naczelnika tylko laser liczy się . A stan techniczny ,ustawienie świateł w pojazdach ,parkowanie, chamska jazda rowerzystów to nieważne , albo za trudne do opanowania. Chciałoby sie powiedzieć won mi stąd.

 10. Były mieszkaniec BJ mówi

  Ludzie nie róbcie problemu z niczego, zachowujecie się gdybyście nie byli w większym mieście a całe swoje życie mieszkali na wsi i robili do sławojki

 11. sssss mówi

  Nikt nad tym nie panuje? Kto ma nad tym panować? Panie i panowie policjanci wożą swoje tyłki rekreacyjnie za nasze pieniądze. Wolą stać na wahadłach, tam łatwiejszy zarobek. Samochody stoją oparte o zakaz zatrzymywania się na ul. Kościuszki i nie robią z tym nic pomimo tego że przejeżdżają tamtędy codziennie wielokrotnie. Ulica Moniuszki pod sklepami parkowanie w poprzek chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym. Równie istotny problem to rowerzyści na chodnikach, z tym policja również nic nie robi. Pojazdy po “podwórkowym tuningu” znacznie przekraczające normy głośności. Sporo tego jest i ktoś się za to weźmie dopiero gdy stanie się coś złego. Jest to najzwyklejsze zaniechanie wykonania czynności służbowej ze strony policji.

 12. Adam mówi

  Ludzie parkują jak chcą, często 3 m przed samochodem i tyle samo za samochodem, bo i po co ktoś inny ma zaparkować? Nie patrzy się na to, żeby ktoś inny mógł zaparkować, tylko aby tym co tak parkują było wygodniej

 13. Mieszkaniec mówi

  Niech w końcu policja się weźmie za to a nie tylko potrafią wlepiać mandaty za brak maseczek. Tak samo przy Placu Wolnosci przy przejsciu i wyjeździe z parkingu bloku nr 10. Nie sposób stamtąd wyjechać bo samochody zasłaniają całkowicie widoczność.

 14. Ewa mówi

  Policja, Straż Miejska powinna zainteresować się też parkowaniem przy sklepie z motorami przy Aleja 400-Lecia. Dziecko nie może spokojnie przejść idąc do szkoły, bo po każdej stronie stoi po kilka gratów, motorów, przyczepek. Nie ma zachowanej odległości od skrzyżowania. Na ironię po dwóch stronach od tego przybytku mieszka dwóch policjantów. Czy musi aż dojść do tragedii aby ktoś się tym zainteresował, czy przepisy nie obowiązują niektórych osób?

 15. Rybcia mówi

  Proponuję zrobić porządek przy rondzie na nadstawnej obok bloku nr 8 🙂

 16. Adam mówi

  Sprawa ta też dotyczy rowerzystów! Mają wyznaczone ścieżki rowerowe,a jeżdżą po chodnikach, nie uważając na pieszych. Tak samo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych,a powinni zejść i przeprowadzić rower przez jezdnię ( dotyczy przejść dla pieszych).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.