- Reklama -

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

26 lutego br. na Placu Wolności odbędzie się impreza patriotyczna pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

        Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej i jest największym biegiem pamięci w Polsce. Biegi odbywają się po raz piąty, a ich ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.

        „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego obchodzimy 1 marca.

        Po zeszłorocznym sukcesie – 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa postanowiliśmy postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel. W tym roku planowane jest zorganizowanie biegu dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, który został zamordowany przez komunistów w 1963 roku w Piaskach na Lubelszczyźnie). Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku.

        Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w Biłgoraju bezpośrednio po biegu odbędzie się swoisty „Piknik patriotyczny”. Planowany jest pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych „WIR”, konkursy dla dzieci i młodzieży z ciekawymi nagrodami. Będzie można również spróbować prawdziwej, żołnierskiej grochówki oraz spotkać partyzantów.

- Reklama -

        Warto wspomnieć, że w 2016 roku w Biłgoraju odbył się po raz pierwszy bieg „Tropem Wilczym”. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 150 osób. Warto wspomnieć, że biegi odbędą się również w Zamościu, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Kraśniku, Łukowie, Włodawie, Kodniu oraz po raz pierwszy w Turobinie, a także na terenie innych miast regionu lubelskiego.

       

Organizatorem biegu, który planowany jest na 26 lutego (niedziela) br. o godz. 12.00 w Biłgoraju jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z LKS „ZNICZ” Biłgoraj oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych „WIR”.

 

        Biłgorajski bieg odbędzie się w centrum miasta. Start zaplanowano na godzinę 12.00 z Placu Wolności. Zgłoszenia do biegu są przyjmowane na adres e-mail: tropemwilczymbilgo@gmail.com oraz pod nr tel. 0-796-333-202 i 0-603-133-153. Należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz rozmiar koszulki. W tym roku pierwsze 150 osób, które zgłoszą się do udziału w biegu otrzyma bezpłatnie pakiet startowy, m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, medal pamiątkowy oraz inne materiały promocyjne.

 

Udział w biegu jest bezpłatny. Koszty pakietów startowych dla 150 osób zostały sfinansowane przez Fundację Rozwoju Polski Wschodniej.

 

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.