- Reklama -

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (FOTO)

 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu było upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej. 

W tym roku była to już czwarta edycja biegu, w Biłgoraju po raz pierwszy a organizatorem była Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Koordynatorem biegu był  Pan Michał Mulawa. – Bieg nie miał charakteru rywalizacji  i każdy mógł wziąć w nim udział. Przeprowadzony był w około 200 miastach w Polsce oraz za granicą. Jest on największym biegiem pamięci w Polsce. To doskonała okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcemy tym biegiem pokazać, że pamiętamy i będziemy pamiętać. – powiedział Michał Mulawa. 

Bieg odbył się na dystansie dystansie 1963 metrów (Plac Wolności (jedno okrążenie) + Plac Wolności-ul. Moniuszki- ul. Przemysłowa-ul. Widok-ul. Kościuszki/Plac Wolności). Długość trasy jest związana z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego Uskoka.

- Reklama -

Pierwsze 100 osób, które zgłosiły się do udziału w biegu otrzymało bezpłatnie pakiet startowy, m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych. Na starcie każdy otrzymał pamiątkowy medal. Na zakończenie uczestniczy minutą ciszy uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz  wykrzyknęli „Cześć i chwała Bohaterom”.

 

 

 

 

FOT. K. Lipiec

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.