- Reklama -

- Reklama -

Tranzystor

Tranzystory od lat znajdują szerokie zastosowanie w przeróżnych urządzeniach elektronicznych. Najlepsze i najtańsze tranzystory można znaleźć na stronie www.tme.eu.

- Reklama -

Tranzystor to półprzewodnikowy element elektroniczny, mający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z „półprzewodnikowym” przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).

Wynalezienie tranzystora uważa się za przełom w elektronice. Ten element zastąpił duże, zawodne i energochłonne lampy elektronowe, dając początek coraz większej miniaturyzacji przyrządów i urządzeń elektronicznych, zwłaszcza że dzięki mniejszemu poborowi mocy można było zmniejszyć też współpracujące z tranzystorami elementy bierne. W układach scalonych, na przykład w mikroprocesorach ich liczba przekracza miliard.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Zastosowanie tranzystorów

Tranzystory znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane do budowy różnego rodzaju wzmacniaczy: różnicowych, operacyjnych, mocy, selektywnych, szerokopasmowych. Tranzystor jest kluczowym elementem w konstrukcji wielu układów elektronicznych, takich jak źródła prądowe, lustra prądowe, stabilizatory, przesuwniki napięcia, klucze elektroniczne, przerzutniki, generatory i wiele innych.

Dzięki jego szerokiemu zastosowaniu nie da się spotkać bardziej skomplikowanego urządzenia elektronicznego bez tego elementu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podział tranzystorów

Wyróżnia się dwie główne grupy tranzystorów, różniące się zasadniczo zasadą działania – tranzystory bipolarne i tranzystory unipolarne.

W tranzystorach bipolarnych prąd przepływa przez złącza półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa (n i p). Zbudowany jest z trzech warstw półprzewodnika o typie przewodnictwa odpowiednio npn lub pnp. Charakteryzuje się tym, że niewielki prąd płynący pomiędzy bazą i emiterem steruje większym prądem płynącym między kolektorem i emiterem.

Tranzystory unipolarne to takie, w których prąd płynie przez półprzewodnik o jednym typie przewodnictwa. Prąd wyjściowy jest w nich funkcją napięcia sterującego.

W obszarze półprzewodnika z dwiema elektrodami: źródłem (S) i drenem (D) tworzy się tzw. kanał, którym płynie prąd. Wzdłuż tego obszaru umieszczona jest trzecia elektroda, zwana bramką (G). Napięcie przyłożone do bramki zmienia przewodnictwo kanału, wpływając w ten sposób na płynący prąd.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Ja mówi

    Cóż za fascynujący wykład, brakuje tylko zdjęcia ze schematem tranzystora. A czemu służy ten artykuł?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.