- Reklama -

- Reklama -

Tragiczne obrazki w gminie Łukowa

To była jedna z najcięższych bitew partyzanckich w Polsce, a cmentarz w Osuchach (gm.Łukowa) należy do największych w Europie. Dokładnie 80 lat temu w walkach pod Osuchami poległo około 240 partyzantów, wśród których było wielu dowódców oddziałów. Zamordowano też 509 mieszkańców pobliskich wsi, a 8 wiosek, w tym Osuchy, zostało spalonych. Główne uroczystości w niedzielę (23 czerwca) w Osuchach.

- Reklama -

Tegoroczne obchody 80-tej rocznicy bitwy pod Osuchami rozpoczną się już w sobotę (22 czerwca) o godzinie 20-tej na cmentarzu partyzanckim. Na każdym grobie zostaną zapalone znicze i wyruszy stamtąd droga krzyżowa szlakiem walk .O godz 21:30, przy Domu Pamięci w Osuchach została zaplanowana projekcja filmu o partyzantach walczących w nocy z 24 na 25 czerwca 1944.

Główne uroczystości w Osuchach zostały zaplanowane na niedzielę 23 czerwca, O godzinie 10:20 rozpocznie się msza święta w intencji poległych 600 młodych żołnierzy AK i BCh. Odprawi ją najważniejszy biskup w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. bp Marian Rojek.Około godziny 14:00, w Osuchach rozpocznie się inscenizacja historyczna.

 

urząd MArszałkowski projekt

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.