- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Tragiczna historia z gminy Księżpol

To najbardziej tragiczna historia gminy Księżpol. Majdan Stary dokładnie 81 lat temu został spacyfikowany i wysiedlony. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich kolaborantów spaliły wieś i zamordowały od 28 do 36 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Pamięć tych, którzy zginęli, lokalna społeczność uczci i zapowiada uroczystości w rocznicę tragicznych wydarzeń. To 30 czerwca w Majdanie Starym.

- Reklama -

Pacyfikacja wsi Majdan Nowy dokonana została  przez okupantów niemieckich

24 czerwca 1943 roku. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich kolaborantów spaliły wieś i zamordowały od 28 do 36 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Masowy mord na ludności cywilnej Majdanu Starego, połączony z niszczeniem mienia, został dokonany przez okupantów niemieckich 3 lipca 1943 roku.  Niemcy zamordowali 75 mieszkańców, w tym również kobiety i dzieci. Wieś doszczętnie spalili. Pacyfikacja Majdanu Nowego i Starego była elementem szerszej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego.

Jan Kowal Biłgorajczyk, Dziecko Zamojszczyzny tak wspomina tamte dni:

– 81 lat temu żyłem pod Majdanem w malutkiej wiosce Ruda Zagrody. Tam też była pacyfikacja. Stamtąd nas wysiedlono i połączono nas z ludnością Majdanu. Pierwsza zbiórka i pierwsza selekcja była w Puszczy Solskiej. Ja z matką i z ojcem wędrowałem do obozu przejściowego w Majdanku. Po drodze kilka dni nas przetrzymywano w Zwierzyńcu. Bez wody. Upał był większy niż dziś. Rodzice mi mówili, że grzebali w pisaki rękami, by dogrzebać się do wody. Dogrzebywali się do mokrego piasku. I ten piasek wkładano do chusteczki, żeby wycisnąć wodę. Ta się zaczął mój exodus mówi Jan Kowal.

 

Uroczystości upamiętniające zamordowanych mieszkańców gminy Księżpol już w najbliższą niedzielę. Rozpoczną się w samo południe, wspólną modlitwą w kościele w Majdanie Starym.

 

 

urząd MArszałkowski projekt

- Reklama -

2 Komentarze
  1. mike mówi

    I o co chodzi z tym Panem
    Lansuje się w tej gminie księżpol 😉

  2. jhk mówi

    Ten Pan raczej nic nie pamięta co najwyżej może powtórzyć wspomnienia innych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.