- Reklama -

- Reklama -

Trafiają tu ofiary przemocy

Pobite przez mężów, nie mają dokąd pójść. To m.in. te osoby trafiły pod dach Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.

- Reklama -

Sprawozdanie z funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej przedstawił dyrektor Krzysztof Iwaniec. Głównym celem działania ośrodka jest interwencja kryzysowa i udzielanie szeroko rozumianego wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy. Ośrodek znajduje się przy ul. Generała Komorowskiego w Biłgoraju. – Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętność samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. Ośrodek prowadzi diagnozę stanu osoby. Ustala plan pomocy. Udziela wsparcia i schronienia w sytuacji zagrożenia  – mówił Krzysztof Iwaniec.

Placówka przeznaczona jest dla 8 osób. Są w niej dwa umeblowane pomieszczenia zaopatrzone w sprzęt gospodarstwa domowego. Schronienie można tam uzyskać przez okres 3 miesięcy.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Jak wyglądają statystyki za ubiegły rok? Ile osób uzyskało tu schronienie?

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. do hostelu zostało przyjętych 12 osób w tym: 2 mężczyzn, 5 kobiet, 5 dzieci. Osoby te pochodziły z miasta Biłgoraj oraz gminy Tarnogród i Księżpol. – Powodem korzystania z hostelu była trudna sytuacja rodzinna spowodowana przemocą domową oraz konfliktami rodzinnymi. Osoby doznające przemocy dzięki izolacji od  sprawcy miały zapewnione poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w rozwiązywaniu problemów –podkreśla dyrektor.

Mieszkańcy hostelu wspólnie z pracownikami przygotowywali i wdrażali w życie plan naprawczy wyjścia z sytuacji kryzysowej. Zostały sporządzone również plany pracy z mieszkańcami hostelu. Zawarto w nich ustalenia dotyczące sposobu rozwiązywania ich problemów. Podczas pobytu mieszkańców w hostelu odbyły się konsultacje na temat ich sytuacji z pracownikami Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W czasie pobytu dzieci w hostelu OIK odbywała się praca diagnostyczno-terapeutyczna. Diagnoza miała na celu określenie wpływu przemocy domowej oraz zmiany miejsca zamieszkania na funkcjonowanie dziecka i poziom jego poczucia bezpieczeństwa. Metody, jakie były do tego wykorzystywane, to wywiad, obserwacja psychologiczna oraz testy projekcyjne. Drugim celem spotkań z dziećmi było odreagowanie negatywnych emocji i przygotowanie do zmieniającego się otoczenia oraz sytuacji. Spotkania terapeutyczne odbywały się w formie zabawy dostosowanej do wieku i rozwoju intelektualnego dzieci.

W 2019 r. z poradnictwa psychologicznego skorzystało 99 osób, odbyło się 305 spotkań z psychologiem. Z pomocy prawnika skorzystało 29 osób, radca prawny udzielił 46 porad. Prowadzone są również systematyczne rozmowy mediacyjne i konsultacyjne z tymi rodzicami, odbyły się 43 konsultacje.

W związku z postanowieniami sądu w Ośrodku Interwencji Kryzysowej odbywają się spotkania rodziców, którzy mają ograniczoną władzę rodzicielską z dziećmi w obecności psychologa po uzgodnieniu z kuratorem sądowym. W spotkaniach uczestniczyło 29 osób, w tym 10 dzieci, odbyło się 45 spotkań.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.