- Reklama -

Trądzik, wypryski, zaczerwienienia, kaszaki… Oto najczęstsze przyczyny zmian skórnych pojawiających się na twarzy!

Zapewne każdy z nas kiedyś spotkał się ze zmianami skórnymi, zatem wie, iż nie należą one do rzeczy przyjemnych, wręcz przeciwnie. Zmiany skórne występują w różnych formach i w różnych warstwach skóry, jednak te, które pojawiają się na twarzy, są najgorsze, ponieważ ciężko jest je ukryć przed otoczeniem. Twarz pod tym względem jest bezlitosna, ponieważ natychmiast informuje wszystkich o tym, co się dzieje w naszym organizmie. Skóra jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju procesy zachodzące w naszych wewnętrznych organach, zatem niezwłocznie pokazuje swoją reakcję na nie w postaci widocznych zmian skórnych. Jedne zmiany wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, drugie zaś z przyczyn zdrowotnych.

Zmiany skórne na twarzy

Zmiany skórne na twarzy najczęściej są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji twarzy, która jest podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zmiany tego rodzaju przyjmują z reguły postać krostek albo widocznego zaczerwienienia. Aby ich pozbyć się, wymagana jest zmiana stosowanego dotychczas kosmetyku, jak również użycia maści lub kremu do miejscowego stosowania. Jednak zanim zastosujemy jakąkolwiek maść czy krem, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy twarz jest mocno zaczerwieniona i nie wynika to z warunków zewnętrznych typu wiatr czy słońce, może to oznaczać, iż mamy problem związany z nadciśnieniem tętniczym albo cukrzycą. Szczególną przypadłością, która często dotyka kobiet, są tzw. naczyniaki gwiaździste, inaczej określane pajączkami. Wyglądają jak czerwone kropeczki, w których biorą początek widoczne naczynka i rozchodzą się w różnych kierunkach. Zazwyczaj mieszczą się one w górnej części ciała i świadczą o tym, że mamy cerę naczynkową, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególnie często tzw. pajączki pojawiają się w okresie ciąży i od razu po porodzie, jednak w niektórych przypadkach mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia lub chorobach wątroby. Widoczny na twarzy rumień bardzo często świadczy również o nadaktywności naczyń krwionośnych. Zmiany skórne na twarzy to również pękające kąciki ust przez brak witaminy B, żelaza czy cynku oraz często występujące kaszaki.

Uczulenia

Bardzo często do zmian skórnych twarzy dochodzi wtedy, kiedy mamy na coś uczulenia, mogą to być alergeny zwierzęce albo roślinne. Na alergeny twarz wykazuje reakcje w postaci wysypki, zaczerwienienia, w bardziej zaawansowanych przypadkach występuje również swędzenie. Jednak uczulenia związane ze zmianami skórnymi spowodowane są z reguły alergenami pokarmowymi.

Bakterie

- Reklama -

Liczne urazy, stany zapalne skóry albo niewłaściwe pH sprzyjają zakażeniom skóry przez bakterie, które mogą przejawiać się za pośrednictwem następujących objawów: zapalenie mieszków włoskowych, ostry stan zapalny skóry (tzw. róża), liszajec zakaźny, promienica będąca następstwem urazu błony śluzowej jamy ustnej, a zmiany mogą umiejscowić się właśnie na twarzy. Niemal wszystkie choroby zakaźne skóry wymagają konsultacji lekarskiej.

Nieodpowiednia dieta

Piękną i promienną cerę na twarzy zawdzięczamy przede wszystkim zdrowej diecie. To, w jaki sposób odżywiamy się, warunkuje wygląd naszej twarzy. Śmieciowe jedzenie od razu daje o sobie znać w postaci zmian, zatem warto pilnować co i kiedy spożywamy, a głównie, w jakich ilościach. Aby nasza twarz była „czysta” i gładka, warto sięgać po naturalne ekologiczne produkty. Spożywanie czystych ekologicznych produktów pozwala zapewnić naszemu organizmowi zbilansowane zawartości składników pokarmowych, jak również dostarczyć wysoką wartość odżywczą. Ekologiczne produkty nie zawierają szkodliwych dodatków chemicznych oraz konserwantów – jest to bardzo ważne gdy chodzi o stan naszej twarzy. Pamiętajmy również, iż w naszej codziennej diecie koniecznie powinny znaleźć się takie składniki odżywcze, jak: selen, omega 3 i omega-6, jod, żelazo, likopen oraz resweratlor. Obecność tych składników zapewni zdrową i piękną twarz bez jakichkolwiek zmian skórnych.

Hormony

Trądzik to bardzo rozpowszechniony problem zarówno wśród młodzieży, jak również wśród osób w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. W okresie dojrzewania zmiany hormonalne przechodzą, jednak czasami również kobiety po 30-ce mogą ich doświadczyć. Objawia się to przetłuszczoną cerą, która prowadzi do powstania trądziku . Może to wynikać z nadmiaru testosteronu. Jednak z drugiej strony, zbyt sucha i przesuszona skóra może sygnalizować, iż w organizmie znajduje się zbyt mało progesteronu (mimo ze estrogeny są w normie) lub estrogeny są w nadmiarze, a progesteron w normie.

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. kariola mówi

    na takie problemy to najważniejsze jest zacząć od pielęgnacji. Zamienić mydło na emulsję cetaphil em do mycia. Ja tak zrobiłam i przebarwienia, wypryski, trądzik, wszystko zaczęło ładnie schodzić, nawet zmywam tą emulsją makijaż, bo wszelkie płyny micelarne mnie uczulają.

  2. alenka mówi

    Mi trądzik różowaty wyskoczył nagle i niestety nie wiedziałam jak temu zaradzić, najgorsze jest to,że dermatolog tez nie potrafiła temu zaradzić, potem kupiłam sobie krem cetaphil md dermoprotektor, dzięki któremu po kilku tygodniach od stosowania, trądzik różowaty zniknął. Teraz już nie mam żadnych problemów i całe szczęście nie muszę chodzić po lekarzach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.