- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

To ważny dzień dla strażaków z Biłgoraja (zdjęcia, audio)

W Biłgoraju trwają dziś obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 120 -lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju. Ale to także 50 –lecie utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej w Biłgoraju i 30 –lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej. Mnóstwo tych świeczek - nomen omen - do zgaszenia.

- Reklama -

- Reklama -

Na uroczystym apelu przed Komendą Powiatową PSP w Biłgoraju, zostały wręczone odznaczenia państwowe i nominacje na wyższe stopnie służbowe.
st. bryg Mirosław Bury, komendant powiatowy PSP w Biłgoraju (audio)

Państwowa straż pożarna jest główną formacją ratowniczą w Polsce, natomiast ochotnicze straże pożarne nas uzupełniają i wspomagają. Życie to spowodowało, że statystyki pokazują, że 90% naszych interwencji to są działania niezwiązane z pożarami. Tylko 10% w skali kraju jest to gaszenie pożarów – st. bryg. Mirosław Bury, komendant powiatowy PSP w Biłgoraju.

st. bryg. Tomasz Podkański, zastępca wojewódzkiego komendanta PSP (audio):

– Byliśmy zawodową strażą pożarną, w tej chwili jesteśmy państwową strażą pożarną czyli formacją mundurowaną, która prowadzi szeroki zakres działań: działania ratowniczo- gaśnicze, działania ratownictwa drogowego, przy zderzeniach komunikacyjnych, działania chemiczno-ekologiczne, działania wodno-nurkowe. My nie chodzimy do pracy, my pełnimy służbę. Przykładamy się do realizacji tych działań, staramy się dobrze być odbierani w społeczeństwie jak również jesteśmy formacją ratowniczą, czyli nasza praca, nasza służba za każdym razem pomaga i ratuje ludzkie życie, zdrowie i mienie – mówi st. bryg. Tomasz Podkański, zastępca wojewódzkiego komendanta PSP.

Daniel Kanty, prezes OSP Biłgoraj (audio):

– Specjalizujemy się w ratownictwie wodnym, czyli mamy dużo sprzętu ratownictwa wodnego do poszukiwań pod wodą osób zaginionych. Mamy w swoich szeregach instruktorów do szkoleń podwodnych, są to kursy na poziomie krajowym i światowym,  dostajemy certyfikaty po tych szkoleniach, że możemy nurkować na całym świecie – podkreśla Daniel Kanty, prezes OSP Biłgoraj.

Przy budynku PSP dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Apel zakończył się  przemówieniami zaproszonych gości, wśród których byli samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.