- Reklama -

- Reklama -

To „pamiątki” prosto z Biłgoraja. Śmiertelne zagrożenie

Kleszcze atakują na potęgę w powiecie biłgorajskim. To zdjęcie, które pokazało właśnie Biłgorajskie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami "Podaj Łapę. Na nim kleszcze usunięte i to z jednego tylko czworonoga": - Psy zapadają na choroby odkleszczowe. Chorują i niestety umierają z powodu babeszjozy - alarmują biłgorajscy wolontariusze.

- Reklama -

– Zawartość tych dwóch pojemników pochodzi z jednego, niewielkiego psa, tyle kleszczy na nim żerowało. Chrońcie zwierzęta przed kleszczami i innymi pasożytami skórnymi. Babeszjoza jest śmiertelnie niebezpieczna! Uszkadza psu nerki i wątrobę. Niestety nie każdego psa udaje się lekarzom uratować, gdy choroba jest zaawansowana, a pies trafia do gabinetu za późno…. Lepiej chronić psa, niż go leczyć! – przypominają wolontariusze z Biłgoraja.
Jeśli nie chcemy stracić naszego pupila, po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć zwierzę. Kleszczy należy szukać w tych miejscach na ciele, które są ciemne i wilgotne. U psa są to okolice uszu, miejsca pod obrożą, ogonem, czy między palcami. Należy sprawdzić  również łokcie i pachy. Pamiętajmy, że w przypadku gęstej sierści kleszcz może zaszyć się  nawet na powiece psa.
Od razu po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia należy zdezynfekować środkiem odkażającym, wodą utlenioną lub spirytusem. W żadnym wypadku nie powinno używać się maści podczas wyciągania kleszcza. Warto udać się do weterynarza, by mieć pewność, że kleszcz został prawidłowo usunięty i nie wystąpiło zakażenie.
Objawy babeszjozy pojawiają się 1-3 tygodnie po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza i są to: wysoka gorączka, oraz senność.

 

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.