- Reklama -

- Reklama -

To już 10 lat … (foto)

- Reklama -

Wypełniona po brzegi sala, kurtyna i scena, na którą trzeba wyjść i zaprezentować wiele razy ćwiczone piosenki i wiersze, pomimo tremy, pomimo trudności fizycznych czy niepełnosprawności umysłowej. Zawsze towarzyszą temu wielkie emocje i to daje się odczuć. Emocje udzielają się wszystkim zebranym widzom. To wzruszające chwile…Tak jest zawsze w Biszczy na Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” już od 10 lat. 

W tym roku w rywalizacji wzięli udział podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Uczestnicy z całego regionu zmagali się w dwóch kategoriach. Mieli do wyboru recytację i poezję śpiewaną. Głównym założeniem konkursu jest popularyzowanie poezji księdza Jana Twardowskiego, a także równie zasłużonych dla literatury poetów polskich oraz twórczości własnej osób, które brały udział w przeglądzie.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Organizatorem spotkania po raz kolejny był Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy Otwórzmy Swoje Serca w Zamościu. Impreza odbyła się w Zespole Szkół w Biszczy, poprzedzona została Mszą świętą. Swoją obecnością przegląd zaszczycili między innymi poseł Genowefa Tokarska, poseł Piotr Olszówka, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz wójt gminy Zbigniew Pyczko. Komisji oceniającej występy przewodniczył Tadeusz Kuna.

Emocje, które malowały się na twarzach osób biorących udział w przeglądzie, prawdziwe wzruszenia i trema udzielały się wszystkim obecnym na sali. Tego dnia zabrzmiały piękne słowa wierszy autorstwa m.in. ks. Twardowskiego i Karola Wojtyły oraz własne utwory uczestników. Wzruszające wykonanie piosenek, recytowanie prozy i poezji, a nawet tańce – to wszystko w wykonaniu osób niepełnosprawnych stworzyło wspaniałą i podniosłą atmosferę przeglądu.

Nie zabrakło też wspomnień. – Dnia 16 października 2016 roku odbywa się 10 Przegląd, malutki jubileusz, mimo wielu przeciwności dotyczących mojej osoby staram się aby ten Przegląd nie był mniej uroczysty niż pozostałych dziewięć. Lubiłam i lubię robić to, co zaplanowałam i nie mam wątpliwości, że mam rację i nie przyjmuję do wiadomości, że nie podołam – mówiła na wstępie  Teresa Irena Jaskulska, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy Swoje Serca”. Jak kontynuowała prezes, pierwszy Przegląd odbył się w 2007 roku. – Przeżywaliśmy następną rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego, w którego wierszach odnajdowaliśmy siebie, a także następną rocznicę śmierci Jana Pawła II. Padła propozycja: uczcijmy ich pamięć, a szczególnie, że zbliżał się 16 październik, dzień wyboru na stolicę Piotrową Karola Wojtyły, Świętego Jana Pawła II – mówiła dalej. Wówczas w organizację Przeglądu włączyło się bardzo wielu ludzi, a każdy kolejny rok przysparzał nowych przyjaciół i sponsorów. – Artyści niepełnosprawni to artyści o wielkiej wrażliwości, determinacji do samodzielnego działania, łączy ich wytrwała i ciężka praca, zarówno przygotowując się jak i sam występ dość często sprawia im wiele trudności. Wiedzą, że Przegląd to życzliwa rywalizacja, w wielkim koncercie nie ma wygranych ani nikt nie przegrywa, są sami wyróżnieni – dodawała. – Obcując z osobami niepełnosprawnymi dochodzimy do wniosku, że zdarzają się ludzie wielcy, wielcy pasją, charakterem i niezłomnością dążenia do obranego celu i idei. Myślę, że nie chcę się osobiście angażować, może czasami nie chcę zbyt dużo z siebie dawać, ale tak mnie nauczono, że jeśli ktoś się przewraca to ja podbiegam i próbuję go podnieść – wierzę w potęgę wartości, solidności i trwałości swoich zasad – kończyła.  

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Z okazji jubileuszu posypały się gratulacje i życzenia dalszej, równie owocnej pracy. Okolicznościowy list w imieniu Papieża Franciszka, wystosował także, monsignor Paolo Borgia. W liście czytamy: „Ojciec Święty udziela wszystkim organizatorom i uczestnikom tego wydarzenia swojego błogosławieństwa, wyrażając radość z możliwości rozwoju, jakie Fundacja daje osobom niepełnosprawnym. Pragnę także zapewnić, że Jego Świątobliwość, wdzięczny za modlitwę w Jego intencji, odwzajemnia się, polegają Podopiecznych Fundacji, ich Opiekunów oraz Rodziny, wstawiennictwu Matki Bożej Różańcowej.”

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.