- Reklama -

- Reklama -

To już 10 lat … (foto)

Wypełniona po brzegi sala, kurtyna i scena, na którą trzeba wyjść i zaprezentować wiele razy ćwiczone piosenki i wiersze, pomimo tremy, pomimo trudności fizycznych czy niepełnosprawności umysłowej. Zawsze towarzyszą temu wielkie emocje i to daje się odczuć. Emocje udzielają się wszystkim zebranym widzom. To wzruszające chwile…Tak jest zawsze w Biszczy na Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” już od 10 lat. 

W tym roku w rywalizacji wzięli udział podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Uczestnicy z całego regionu zmagali się w dwóch kategoriach. Mieli do wyboru recytację i poezję śpiewaną. Głównym założeniem konkursu jest popularyzowanie poezji księdza Jana Twardowskiego, a także równie zasłużonych dla literatury poetów polskich oraz twórczości własnej osób, które brały udział w przeglądzie.

Organizatorem spotkania po raz kolejny był Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy Otwórzmy Swoje Serca w Zamościu. Impreza odbyła się w Zespole Szkół w Biszczy, poprzedzona została Mszą świętą. Swoją obecnością przegląd zaszczycili między innymi poseł Genowefa Tokarska, poseł Piotr Olszówka, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz wójt gminy Zbigniew Pyczko. Komisji oceniającej występy przewodniczył Tadeusz Kuna.

- Reklama -

Emocje, które malowały się na twarzach osób biorących udział w przeglądzie, prawdziwe wzruszenia i trema udzielały się wszystkim obecnym na sali. Tego dnia zabrzmiały piękne słowa wierszy autorstwa m.in. ks. Twardowskiego i Karola Wojtyły oraz własne utwory uczestników. Wzruszające wykonanie piosenek, recytowanie prozy i poezji, a nawet tańce – to wszystko w wykonaniu osób niepełnosprawnych stworzyło wspaniałą i podniosłą atmosferę przeglądu.

Nie zabrakło też wspomnień. – Dnia 16 października 2016 roku odbywa się 10 Przegląd, malutki jubileusz, mimo wielu przeciwności dotyczących mojej osoby staram się aby ten Przegląd nie był mniej uroczysty niż pozostałych dziewięć. Lubiłam i lubię robić to, co zaplanowałam i nie mam wątpliwości, że mam rację i nie przyjmuję do wiadomości, że nie podołam – mówiła na wstępie  Teresa Irena Jaskulska, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy Swoje Serca”. Jak kontynuowała prezes, pierwszy Przegląd odbył się w 2007 roku. – Przeżywaliśmy następną rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego, w którego wierszach odnajdowaliśmy siebie, a także następną rocznicę śmierci Jana Pawła II. Padła propozycja: uczcijmy ich pamięć, a szczególnie, że zbliżał się 16 październik, dzień wyboru na stolicę Piotrową Karola Wojtyły, Świętego Jana Pawła II – mówiła dalej. Wówczas w organizację Przeglądu włączyło się bardzo wielu ludzi, a każdy kolejny rok przysparzał nowych przyjaciół i sponsorów. – Artyści niepełnosprawni to artyści o wielkiej wrażliwości, determinacji do samodzielnego działania, łączy ich wytrwała i ciężka praca, zarówno przygotowując się jak i sam występ dość często sprawia im wiele trudności. Wiedzą, że Przegląd to życzliwa rywalizacja, w wielkim koncercie nie ma wygranych ani nikt nie przegrywa, są sami wyróżnieni – dodawała. – Obcując z osobami niepełnosprawnymi dochodzimy do wniosku, że zdarzają się ludzie wielcy, wielcy pasją, charakterem i niezłomnością dążenia do obranego celu i idei. Myślę, że nie chcę się osobiście angażować, może czasami nie chcę zbyt dużo z siebie dawać, ale tak mnie nauczono, że jeśli ktoś się przewraca to ja podbiegam i próbuję go podnieść – wierzę w potęgę wartości, solidności i trwałości swoich zasad – kończyła.  

Z okazji jubileuszu posypały się gratulacje i życzenia dalszej, równie owocnej pracy. Okolicznościowy list w imieniu Papieża Franciszka, wystosował także, monsignor Paolo Borgia. W liście czytamy: „Ojciec Święty udziela wszystkim organizatorom i uczestnikom tego wydarzenia swojego błogosławieństwa, wyrażając radość z możliwości rozwoju, jakie Fundacja daje osobom niepełnosprawnym. Pragnę także zapewnić, że Jego Świątobliwość, wdzięczny za modlitwę w Jego intencji, odwzajemnia się, polegają Podopiecznych Fundacji, ich Opiekunów oraz Rodziny, wstawiennictwu Matki Bożej Różańcowej.”

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.