- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

To będzie świetlica „z duszą” (foto)

Mieszkańcy Markowicz w gminie Księżpol mają powody do radości. W miejscu starego budynku szkoły powstał nowoczesny obiekt z przytulną salą, zapleczem kuchennym i sanitarnym. Przy świetlicy jest także mała siłownia na świeżym powietrzu i przestronny parking. Wszystko dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców i staraniom władz gminy, które dawno dostrzegły problem braku miejsca do wiejskich spotkań. Teraz ten problem przestał istnieć, a mieszkańcy nie kryją zadowolenia.
Budowę budynku rozpoczęto w ubiegłym roku. Postanowiono, że powstanie on w miejscu po starym drewnianym budynku dawnej szkoły, tuż przy przedszkolu samorządowym. Jest tu przestronny plac i dobry dojazd zarówno z Markowicz, jak i innych miejscowości tego sołectwa. Koszt rozbiórki starego i budowy nowego obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu to kwota blisko 300 tys. zł. Gmina sfinansowała go z własnych pieniędzy.
Otwarcie świetlicy zaplanowano na 15 października. Na zaproszenie mieszkańców przybył wójt gminy Lech Rębacz, sekretarz Henryk Kłało oraz proboszcz ks. Marian Drążek, który dokonał uroczystego poświęcenia świetlicy. Na wstępie wszystkich zebranych śpiewająco powitał zespół, w skład którego weszli mieszkańcy Markowicz i członkowie Klubu Seniora „Malwa”. Na rozpoczęcie uroczystości wystąpiła Krystyna Kutniowska, która mówiła: – Wdzięczni jesteśmy Bogu i ludziom dobrej woli, że została wybudowana ta świetlica. Możemy się tutaj spotykać i spędzać wolne chwile. W świetlicy zajęcia z języka angielskiego mają już dzieci. A starsi mogą przekazać młodemu pokoleniu, co potrafią i jakie mają zainteresowania. Młodzież także ma tu możliwości rozwoju i zadbania o swój rozwój fizyczny. Mieszkanka Markowicz dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świetlicy. – Jest takie powiedzenie: nie sztuką jest wybudować dom, ale sztuką jest, aby miał on duszę. A ten dom będzie ją miał – dodała.
Głos zabrał także wójt gminy Lech Rębacz. Wspomniał on, że kilka lat temu, kiedy szkoła w Markowiczach została zamknięta, zapewniano mieszkańców, że budynek nie zmieni swojej funkcji oświatowej. – Ja tego słowa dotrzymałem – mówił wójt. Dziś mieszkańcy Markowicz – i ci młodsi, i starsi – mogą korzystać z nowego budynku. Jest on otwarty także dla mieszkańców innych miejscowości z tego sołectwa, a dojazd, dzięki nowym i wyremontowanym drogom, jest łatwy.
Wszystkim chętnych do współpracy zapraszała także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Wanda Irena Łysa. Wspomniała ona, że biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury chętnie wspomogą wszystkie inicjatywy mieszkańców.
Wieczór nie zakończył się tylko na przemówieniach. Jeszcze długo z nowej, przytulnej świetlicy dobiegały głosy piosenek i przyśpiewek, ułożonych specjalnie na tę okazję.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.