- Reklama -

- Reklama -

Terytorialsi przysięgali

18 lipca 2020 r. w Lublinie miała miejsce kolejna przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Galeria fotografii (8 zdjęć)

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 49 ochotników z Lubelszczyzny, którzy zasilą teraz szeregi pięciu batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi przysięga odbyła się bez udziału gości i lokalnej społeczności, a jedynie w wąskim gronie najbliższych członków rodziny.

Wyrazy uznania i podziękowania dla żołnierzy składających przysięgę skierował w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – „żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej swoją postawą i skutecznym działaniem wielokrotnie potwierdzili zasadność powołania nowej formacji. Ostatnie tygodnie i miesiące to walka z pandemią w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Składając przysięgę wojskową, deklarujecie, że tak samo jak wasi starsi stażem koledzy ruszycie na pomoc potrzebującym w myśl credo: „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko” – czytamy w liście.

Żołnierze, którzy dziś zasilili szeregi 2. LBOT to mieszkańcy naszego regionu – uczniowie, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach. Połączyła ich chęć sprawdzenia swoich sił, zdobycia wojskowych kompetencji, a przede wszystkim chęć służenia społeczności, z której się wywodzą.

- Reklama -

Mundur to nie tylko wygląd, to przede wszystkim ciężka praca fizyczna i psychiczna, trzeba być bardzo zdyscyplinowanym, podporządkowanym i działać w grupie” – powiedziała tuż po przysiędze szer. Emilia Sadowska – uczennica technikum.

Natomiast szer. Tomasz Bańczorowski – urzędnik, dodał: „od małego interesowałem się wojskiem oraz mundurem, tak też zostałem wychowany. W tym roku podjąłem studia podyplomowe na Akademii Sztuki Wojennej i to też zmotywowało mnie do założenia munduru, jak również chęć spróbowania, czy podołam”.

Była to pierwsza przysięga lubelskich terytorialsów po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem i 25. w historii 2. LBOT. Warto podkreślić, że po raz pierwszy ceremonia zaprzysiężenia została zorganizowana na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie, gdzie już po wakacjach 2. Lubelska Brygada OT przeniesie swoją siedzibę.

kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.