- Reklama -

- Reklama -

Tereszpol-Zaorenda: Dołożyli do budowy studni w Czadzie

Szkolne Koło Caritas Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowało charytatywny mecz siatkówki, w którym zagrali nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie. Dochód z meczu został przekazany na budowę studni w Czadzie.

- Reklama -

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak ważna jest woda: do funkcjonowania w domu, przygotowywania posiłków, produkcji żywności, higieny osobistej, edukacji, zdrowia. Od dostępu do czystej wody zależy zdrowe i godne życie. Na świecie miliony ludzi nie mają dostępu do wody pitnej.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W Czadzie ogromnym problemem jest brak dostępu do czystej wody. W tym pustynnym kraju średnia temperatura to 40 stopni Celsjusza, a po wodę trzeba iść czasem nawet kilka kilometrów. Brak funduszy na budowę studni głębinowych powoduje, że ludność korzysta z ręcznie kopanych zbiorników, gdzie jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy są zmuszeni do czerpania wody z ujęć, z których korzystają też zwierzęta – dzikie i hodowlane, często zostawiając przy okazji swoje odchody. Z powodu picia brunatnej, zanieczyszczonej wody wielu ludzi choruje, a nawet umiera. W takich warunkach każda kropla wody jest na wagę złota. Dlatego poświęcenie każdej kolejnej studni wybudowanej przez misjonarza oznacza w wiosce wielkie święto.

Cały czas dostajemy wiele listów od misjonarzy z Afryki z prośbą o budowę studni w miejscach, gdzie lokalna społeczność nie ma dostępu do bezpiecznego źródła wody. Wiele studni to efekt zaangażowania w to dzieło ks. Mariana Wenty SCJ i Piotra Skraby, którzy obecnie przebywają poza Czadem. Pomagamy również innym polskim misjonarzom: ks. Jakubowi Szałkowi, ks. Edwardowi Ryfie oraz ks. Stanisławowi Worwie. Wdzięczność i radość – to słowa, które przewijają się w rozmowach z nimi, kiedy opowiadają o budowie studni w Czadzie – podkreślają księża sercanie.

Pamiętam staruszkę na osiołku, która przyjechała z bukłakiem na wodę. Kiedy mnie zobaczyła, uścisnęła mi rękę i jej wdzięczność tak mnie poruszyła… Aż miałem łzy w oczach. Czułem, że to, co im daliśmy, było dla nich bardzo ważne – wspomina ks. Edward Ryfa.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Łącznie w latach 2017-2021 do Czadu zostały przekazane fundusze na ponad 170 studni głębinowych. Każda studnia to dostęp do czystej wody gruntowej dla nawet 300 osób, co oznacza podniesienie jakości życia dla ponad 51 tysięcy Czadyjczyków.

Wpłaty można dokonywać poprzez zbiórkę na stronie internetowej misji sercanów (kliknij tutaj).

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.