- Reklama -

- Reklama -

Ten problem ma nie tylko Biszcza. Wójt przypomina, bo grożą kary

Biszcza to jedna z gmin w powiecie biłgorajski, która zmaga się z problemem azbestu i wyrobów zawierających azbest. Przede wszystkim ciągle zalegających na dachach. Wójt gminy wydał właśnie specjalny komunikat i przypomina właścicielom takich budynków i gospodarstwach o tym, że muszą to zgłosić. Woj. lubelskie jest niestety na drugim miejscu w Polsce, pod względem ilości materiałów niebezpiecznych z azbestem.

- Reklama -

-Przypominamy mieszkańcom gminy Biszcza o obowiązku corocznego przedkładania do dnia 31 stycznia każdego roku aktualizacji informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystania, po wcześniejszym dokonaniu oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest na terenie jego posesji – przekazuje Urząd Gminy.

Masz u siebie azbest? Wiesz kto ma? Warto przeczytać albo przekazać:

toyota Yaris

Właściciel, zarządca lub użytkownik miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest, przeprowadza inwentaryzację zastosowanych wyrobów zawierających azbest, przez sporządzenie spisu z natury. Wynik z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest przedstawia się w 2 egzemplarzach. Osoby prawne jeden egzemplarz Informacji powinny przedłożyć marszałkowi województwa, a drugi przechowywać przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji. W przypadku osób fizycznych, niebędących przedsiębiorcami, przedmiotowa informacja winna być przedłożona bezpośrednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

W Biszczy, formularze można pobrać w Urzędzie Gminy Biszcza, pok. nr 21. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, właściciele mogą zostać ukarani grzywną od 10 zł do 20 tys. zł, która jest liczona w stawkach dziennych.

 

W latach 2011-2022 w woj. lubelskim zutylizowano ponad 247,5 tys. ton materiałów niebezpiecznych zawierających azbest, z czego w ostatnich czterech latach wyeliminowano blisko 104 tys. ton w 213 gminach.Do usunięcia pozostaje ponad milion ton.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Do 2032 roku azbest musi zniknąć z budynków!

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Zbyszek mówi

    Dlaczego tylko w naszym kraju za pokrycie dachowe z azbestem są kary i nakazuje się go wymienić na inny materiał? Unia? W kilku krajach widziałem wiele budynków pokrytych eternitem i nikomu to nie przeszkadza. Gorzej niż za komuny…

  2. az mówi

    Gdzie i w jaki sposób jest utylizowany ten azbest?

    1. Difidhdhd mówi

      Jedna z metod „Zmoczony materiał należy owinąć folią i znów zmoczyć. Następnie układa się go specjalnym sposobem, trzy metry pod ziemią. Dopiero wtedy materiał jest zakopywany. To jedyny i bezpieczny sposób utylizacji eternitu, który nie jest szkodliwy dla środowiska i ludzi. „

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.