- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Tej nocy nie siedź w domu. Do muzeum bez biletów

Już dziś w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej - Noc Muzeów. Od godziny 17:00 bez żadnych biletów można zobaczyć m.In. oryginalną broń japońskich samurajów.

- Reklama -

Serdecznie zapraszamy Państwa na niezwykłe spotkanie w czasie którego będziemy mogli podziwiać oryginalną broń japońskich samurajów, kilkusetletnie miecze katana a także polskie XVIII wieczne karabele. Oręż zaprezentuje i o nim opowie Janusz Jarosławski.
Kultura i tradycja Japonii, tak różna od europejskiej, niezmiennie zachwyca i intryguje nas, mieszkańców Zachodu. Pragnąc choć w części zrozumieć tę odmienność, warto przyjrzeć się niezwykłej historii miecza – „duszy samuraja”. Przez ponad dwanaście wieków broń ta niosła dla Japończyków duchową treść, stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Miecz wyposażony w ostrze wykonane ze stali o niezwykłych właściwościach stanowił nie tylko doskonałą broń, ale miał też ogromny udział w kształtowaniu całej kultury tego wyspiarskiego kraju. Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Symbolika szabli stanowi po dziś dzień dla każdego Polaka nieocenioną wartość. To znak władzy, nośnik wartości patriotycznych i oddania Ojczyźnie, a jednocześnie usankcjonowany ceremoniałem wojskowym element wojskowej asysty honorowej. To czytelny atrybut honoru, waleczności i dotrzymywania słowa.
„Katana i Karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana” to autorski projekt Janusza Jarosławskiego mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.