- Reklama -

Tarnogrodzkie Sejmiki docenione

Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich zespołów teatralnych wpisane są do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W poniedziałek 22 października 2018 roku odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie Gala wręczenia decyzji o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na listę zostało wpisanych 15 zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich amatorskich zespołów teatralnych widnieją jako pierwszy wpis w Krajowym rejestrze dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję o wpisie odebrali przedstawiciele Towarzystwa Kultury Teatralnej: prezes Lech Śliwonik, wiceprezes Jan Zdziarski, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” Antoni Malczak, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach Krystyna Adamczyk, prezes Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego Władysław Dubaj.

- Reklama -

Krajowy rejestr ma charakter informacyjny. Stanowi formę upowszechniania wiedzy o programach, projektach i działaniach prowadzonych na terenie Polski, mających na celu ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Sejmiki to ogólnopolskie przedsięwzięcie trwające nieprzerwanie od 45 lat. To spotkania mające na celu prezentacje dorobku wiejskich zespołów teatralnych, doskonalenie ich kompetencji, poszerzenie wiedzy o teatrze oraz o kulturze ludowej. Spotkania te odbywają się w formie przeglądów realizowanych na obszarze gmin, powiatów i województw.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.