- Reklama -

- Reklama -

Tarnogrodzkie akcenty na Międzynarodowym Dniu Teatru

27 marca 2022 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbyła się gala, podczas której wyróżniono aktorów, reżyserów, pracowników lubelskich scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z regionu. Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli Tarnogrodu.

- Reklama -

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 roku. Z tej okazji 27 marca 2022 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbyła się gala, podczas której wyróżniono aktorów, reżyserów, pracowników lubelskich scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z regionu.

Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli naszego miasteczka. Tarnogród – jako stolica wiejskiego teatru – jest znany w całej Polsce. Z tej okazji dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renatę Ćwik zaproszono do rozmowy transmitowanej w TVP Lublin o tarnogrodzkich sejmikach.

Podczas uroczystej gali przyznano różnorakie nagrody: Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymali m.in. znani nam: Zofia Danuta Kozłowska z Międzypokoleniowego Zespołu Teatralnego „Zawsze razem”, działającego w Woli Gułowskiej wielokrotnie goszczącego na naszej sejmikowej scenie oraz współpracujący z nami na wielu polach Andrzej Sar z Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.

Wśród laureatów Nagród Kulturalnych Województwa Lubelskiego znalazł się, również goszczący na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Obrzędowy z Hańska oraz instruktorka Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury amatorsko zajmująca się teatrem Monika Komosa.

Medal Prezydenta Miasta Lublin otrzymał Łukasz Witt Michałowski ze Sceny InVitro w Lublinie, którego gościliśmy ze spektaklem „Tata ma kota” w ramach projektu Scena Reduta oraz Justyna Żukowska z Teatru Muzycznego w Lublinie będąca jurorką podczas ostatniego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego w naszym miasteczku. Tegoroczną laureatką Złotej Maski została Edyta Ostojak, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wyróżnienie przyznano jej za rolę Nory w spektaklu „Nora” w reżyserii Kuby Kowalskiego.

- Reklama -

W tym roku święto teatru miało wymiar symboliczny i tragiczny. W geście solidarności z Ukrainą przed Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie i wieloma innymi teatrami w Polsce umieszczono napis „ДЕТИ”, zostało odczytane orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI.

– Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. (…) Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością. (…) To jest orędzie na czas wojny, która trwa, i na czas pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy. Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić – apelują autorki tegorocznego orędzia.

Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w pięknych słowach zdefiniował aktualną rolę teatru: Możemy się w nim schronić i zrozumieć to, co na co dzień nie mieści nam się w głowie.

 

/TOK/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.