Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Tarnogrodzki wrzesień 1939 (foto)

- Reklama -

Uroczystość rozpoczęto zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji zakładów i mieszkańców na placu Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła parafialnego w asyście orkiestry dętej, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

Po Eucharystii uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Katyńskim (Brama Korchowska). Po odśpiewaniu hymnu państwowego poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. – Stało się tradycją, że co roku spotykamy się przy pomniku w Bramie Korchowskiej w Tarnogrodzie, by upamiętnić wydarzenia wrześniowe. W tym dniu uczestniczymy we Mszy św. i składamy wiązanki kwiatów, by oddać hołd ofiarom tamtych wrześniowych dni – mówiła Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. W uroczystościach wzięli udział i hołd poległym złożyli: przedstawiciele rodzin mieszkańców Tarnogrodu zamordowanych w Katyniu, Związek Kombatantów i Zawiązek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Kombatantów RP i osób represjonowanych w Tarnogrodzie, Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych, poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, pracownicy Urzędu Miejskiego i radni Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, Tarnogrodzkie Stowarzyszenie Patriotyczne, Koło Radia Maryja w Tarnogrodzie, Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie, Przedszkole Miejskie w Tarnogrodzie, Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim i szkoła filialna w Różańcu Pierwszym. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu Pierwszym, Miejska Biblioteka w Tarnogrodzie.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dalsze uroczystości odbyły się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Po montażu słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie kilka piosenek patriotycznych zagrała tarnogrodzka orkiestra dęta. Następnie głos zabrał pułkownik Stanisław Maciąga, prezes Związku Kombatantów i Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony najwyższym odznaczeniem Złotą Gwiazdą Bractwa św. Stanisława. – Przyznam się, że kiedy znajduję się na tej przepięknej ziemi tarnogrodzkiej, to ogrania mnie zaduma, niekiedy strach i lęk. To przepiękne miasto było pierwszym miastem mojego dzieciństwa, kiedy jeździliśmy z ojcem po tym kamiennym bruku na targi, to tutaj słyszałem głos z radio po raz pierwszy w życiu. Ale tutaj też rozegrała się wielka tragedia w 1939 roku, kiedy to piękne miasto znalazło się zarówno pod okupacją niemiecką, jak i sowiecką. Ta ziemia, to jest historyczna ziemia, ta ziemia pamięta. Przez tę ziemię przeszli ludzie, którzy już tu nigdy nie wrócili i przez tę ziemię przeszli ludzie, którzy już do końca życia są okaleczeni – mówił pułkownik Maciąga, dziękując miejscowej społeczności za budowę pomnika i coroczną pamięć. – Niedaleko tutaj znajduje się miejscowość Zwierzyniec, tam był obóz przejściowy, tam te dzieci, które tą drogą przez Bramę Korchowską jechały dalej w nieznane, z dziesięciokilogramowym bagażem, którym w ręku miały. To wystarczyło na kilkudniowe przeżycie. Płacz i jęk tych dzieci był nie do opisania – wspominał własne przeżycia pułkownik Maciąga. – Drodzy rodacy, drodzy mieszkańcy, droga młodzieży Tarnogrodu. Zwracam się do was młode pokolenie, byście pamiętali o swoich rodzicach, dziadkach, rówieśnikach, o Dzieciach Zamojszczyzny, by pamięć o ich przeżyciach, cierpieniach nie poszła w zapomnienie, by nie została stracona historia tamtych tragicznych lat. Niech pamięć tamtego czasu żyje w waszych sercach, umysłach, teraz i w przyszłości. To na was, gdy my odejdziemy, będzie spoczywać obowiązek wychowania w duchu patriotyzmu i pamięci narodowej następnych pokoleń Polaków – kontynuował prezes Związku Kombatantów i Związku Inwalidów Wojennych.

Podczas rocznicowych obchodów dokonano dekoracji medalowej. Zarząd Okręgowy Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie z okazji 25-lecia kapłaństwa Honorowy Krzyż Zasługi przyznał ks. dziekanowi Jerzemu Tworkowi. Henryk Mulawa został odznaczony Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa za zasługi w upowszechnianiu tradycji kombatanckiej i kultywowaniu tradycji narodowej. Odznakę „Zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej” Związek przyznał dr. Zbigniewowi Słomce. Wincentego Niemickiego i Bronisława Misiągiewicza Związek odznaczył medalem „Wierny Ojczyźnie”. Dyplomy uznania otrzymali natomiast burmistrz Eugeniusz Stróż, Bolesław Szymanik, Marian Kucharczuk i Jan Waluda.

Na zakończenie głos zabrał burmistrz miasteczka Eugeniusz Stróż, który dziękował za obecność wszystkim zebranym. Nadmienił, że uroczystość z roku na rok nabiera rangi i znaczenia, co bardzo cieszy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.