Korol

- Reklama -

Tarnogrodzki akcent na paraolimpiadzie

Tarnogród może być dumny ze swojego paraolimpijczyka. Dariusz Pender, bo o nim mowa, na tegorocznej paraolimpiadzie w Rio de Janeiro zdobył drużynowo dwa medale. Indywidualnie Dariusz uplasował się na 4. miejscu we florecie, a na 8. w szpadzie. Drużynowo we florecie zdobył srebrny medal, a w szpadzie drużynowo brązowy krążek. 

W XV igrzyskach paraolimpijskich w 22 dyscyplinach rywalizowało ponad 4300 sportowców ze 162 krajów. W biało-czerwonych barwach wystąpiło 36 zawodniczek i 54 zawodników w 13 dyscyplinach. Nasi sportowcy zdobyli 39 medali. 

Dariusz Pender (ur. 16 października 1974 r. w Tarnogrodzie) – polski sportowiec, szermierz uprawiający szermierkę na wózkach, multimedalista igrzysk paraolimpijskich. Pracownik PKO Banku Polskiego. Specjalizuje się we florecie i w szpadzie. Startuje w kategorii A z uwagi na niedowład nóg. Wystąpił na letnich igrzyskach paraolimpijskich w 2000, 2004, 2008, 2012 i 2016, wywalczył łącznie dziewięć medali, w tym dwa złote indywidualnie. Do 2016 zdobył także m.in. dwanaście medali mistrzostw świata (w tym cztery złote) i jedenaście medali mistrzostw Europy. Specjalizuje się w szpadzie i florecie. Trenuje w klubie sportowym IKS AWF Warszawa, jego trenerem został Marek Gniewkowski. Uprawiał także koszykówkę i tenis ziemny na wózkach. 

Dotychczasowe sukcesy w letnich igrzyskach paraolimpijskich:

– Sydney 2000 r.: szpada indywidualnie (kat. A) – złoty medal; floret drużynowo – srebrny medal

- Reklama -

– Ateny 2004 r.: szpada drużynowo – srebrny medal; floret indywidualnie (kat. A) – brązowy medal; floret drużynowo – brązowy medal

– Pekin 2008 r.: floret indywidualnie (kat. A) – brązowy medal

– Londyn 2012 r.: szpada indywidualnie (kat. A) – złoty medal

– Rio de Janeiro 2016 r.: floret drużynowo – srebrny medal; szpada drużynowo – brązowy medal.

Dariusz Pender został odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2001). 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.