- Reklama -

- Reklama -

Tarnogród też wyznaczył miejsca. Tu mają wydawać jodek potasu (lista miejsc)

Gmina Tarnogród organizuje przygotowania do ewentualnej dystrybucji jodku potasu na terenie gminy Tarnogród w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Zobaczcie, gdzie w razie potrzeby będzie można otrzymać tabletki.

- Reklama -

Jak wszystkie gminy w Polsce, również gmina Tarnogród organizuje przygotowania do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, tabletki będą rozdawane w następujących punktach:

 

 

urząd MArszałkowski projekt

Urząd Miasta Tarnogród przypomina, że otwarcie punktów nastąpi tylko  i wyłącznie w razie zagrożenia radiacyjnego. Do tego czasu punkty dystrybucji są nieczynne.

 

Po co w ogóle są potrzebne tabletki jodku potasu?

 

– W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie niezwołocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego. (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne – czytamy w rządowej broszurce informacyjnej.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Punkty dystrybucji na terenie innych gminy można sprawdzić klikając tutaj.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.