- Reklama -

- Reklama -

Tarnogród stolicą teatru

W minionym tygodniu (25-27 października) w Tarnogrodzie odbył się XXXVI Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Na scenie przedstawiono jedenaście najlepszych widowisk z całego kraju.

- Reklama -

Tradycyjnie od trzydziestu sześciu lat w Tarnogrodzie odbywają się Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Rozpoczynają się one barwnym korowodem, w którym zespoły przechodzą ulicami miasta. Sejmik Teatrów to prezentacja przedstawień teatralnych. To okazja do poznania tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W zespołach pracują kolejne pokolenia, jest więc szansa, że młodzi ludzie będą kontynuatorami i ocalą od zapomnienia obrzędy.

W tym roku zaprezentowało się 11 zespołów z kraju wyłonionych podczas pięciu sejmików międzywojewódzkich. Były to: Zespół GÓRALSKO BRAĆ z Łopusznej („Syćko się wraco”), Zespół RUMENOK z Hołowna („Przyjmowanie księdza po kolędzie”), Zespół ŚWIĘTOKRZYSKIE JODŁY ze Śniadki Drugiej („Ocepiny”), Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego („Wesele bukówieckie”), Teatr Ludowy TRADYCJA z Okleśnej („Historia żółtej ciżemki”), Teatr sPokoLeń z Dobronia („Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”), Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej („Okrężne u sołtysa”), Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina („Jak Kaszubi święto Marcina zapamiętali”), Zespół Regionalny GORCE z Kamienicy („Tarcie lnu”), Zespół CZEREMCHA z Gromady („Darcie pierza pannie młodej na wiano”), Grupa Obrzędowa ROCHY z Sędziszowa Małopolskiego („Zagorzycka kolęda z Herodem”).

toyota Yaris

W skład Rady Artystycznej wchodzili: Katarzyna Smyk, Bożena Suchocka, Tomasz Rokosz, Lech Śliwonik i Edward Wojtaszek. Przeprowadzili oni warsztaty  „Dla przyszłości, czyli kadra dla teatru wiejskiego”. Przekazali uczestnikom syntetyczne spojrzenie na najważniejsze problemy dwóch typów widowisk dominujących w repertuarze sejmików: obrzędowych i dramatycznych. Mówiono o zaletach i błędach pokazanych widowisk. Sporo czasu poświęcono wykorzystaniu kultury ludowej w pracy teatralnej.

W niedzielę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie po raz pierwszy odbyła się Msza w oprawie góralskiej. Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy w strojach regionalnych zaprezentował góralską muzykę i śpiew, a po Mszy tańce na placu przed kościołem.

Podczas uroczystego podsumowania burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec złożył w imieniu zebranych życzenia urodzinowe dwóm „ojcom sejmików”: Lechowi Śliwonikowi i Władysławowi Dubajowi. Były kwiaty, tort i „Sto lat” wykonane również przez Zespół Regionalny GORCE.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Rada Artystyczna serdecznie dziękuje Władzom Tarnogrodu, Dyrekcji i Załodze Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej za perfekcyjne działanie w tworzeniu zastępczej przestrzeni Sejmiku.

„Poziom Sejmiku oceniamy jako wysoki i wyrównany, co świadczy o wielkiej systematycznej pracy, za którą szczerze dziękujemy kierownikom zespołów, reżyserom, wszystkim wykonawcom. Raduje nas pojawienie się nowych, autorskich form wypowiedzi scenicznej. Zwróciliśmy uwagę zwłaszcza na bogactwo rozwiązań choreograficznych. Widzimy w tym zapowiedź szukania nowych myśli o teatrze, a nawet sygnał narodzin nowego pokolenia twórców. Tradycyjnie składamy podziękowanie patronom i sponsorom za życzliwą opiekę, za wspieranie sejmików. Ujęło nas niekłamane zainteresowanie Sejmikiem nowych władz Tarnogrodu – ich udział w przedstawieniach, towarzyszenie sejmikowym zdarzeniom, ich myślenie o przyszłości sejmików. Brakuje nam słów na oddanie wdzięczności Renacie Ćwik za jej trud włożony w spełnienie roli dobrego gospodarza Sejmiku” – podkreśla Rada Artystyczna Sejmiku

Podczas Sejmiku dziennikarka Radia Lublin Bogumiła Nowicka otrzymała odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” za propagowanie muzyki ludowej. Wyróżnienie przyznawane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nagroda została przyznana na wniosek przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.

Organizatorzy Sejmiku składają podziękowania burmistrzowi Miasta Biłgoraj oraz dyrekcji Biłgorajskiego Centrum Kultury za użyczenie sceny letniej BCK-u, bez której organizacja sejmiku w sali gimnastycznej szkoły podstawowej nie byłaby możliwa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.