- Reklama -

- Reklama -

Tarnogród stolicą teatru wiejskiego

Już po raz 44. na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury trwa Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

- Reklama -

Teatry wiejskie z całej Polski znów zjechały do Tarnogrodu, aby na scenie TOK zaprezentować swoje widowiska. W piątek, 1 lutego, uroczyście rozpoczął się 44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Przez cztery dekady wystawiono już 1744 sztuk.

Otwarcia Sejmiku i wypowiedzenia legendarnej formuły „Sejmik uważam za otwrty”dokonał burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. – Jak każdy debiutant mam tremę, otwierając tak zacną imprezę, która już po raz 44. gości w naszym pięknym Tarnogrodzie – mówił burmistrz.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Burmistrz powitał przewodniczącego Rady Programowej Lecha Śliwonika oraz Bożenę Suchocką, Katarzynę Smyk i Edwarda Wojtaszka.

Na widowni zasiedli także: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, wicestarosta Tomasz Rogala, wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak, zastępca wójta gminy Księżpol Bartłomiej Świtała, radny powiatu biłgorajskiego Michał Dec, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Mirosław Korbut oraz ks. dziekan Jerzy Tworek.

Głos zabrał także Michał Mulawa, który wspomniał o zbliżającym się remoncie budynku Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, w którym odbywają się Sejmiki. – Zawsze będąc na Sejmiku wspominam, że lata mojej młodości spędziłem podglądając ludowe zespoły, które tutaj występowały. W ostatnich latach zastanawiałem się, kiedy wreszcie Sejmiki będą mogły odbywać się w wyremontowanym Domu Kultury i w godnych warunkach. Dziś w imieniu swoim i marszałka województwa chce powiedzieć, że 19 grudnia 2018 roku zarząd województwa lubelskiego podpisał umowę na rewitalizację miasta Tarnogród. W ramach tej umowy, która opiewa na kwotę blisko 8 milionów złotych, pieniądze, około 5 milionów złotych, na remont Domu Kultury w Tarnogrodzie wreszcie się znalazły – mówił przewodniczący Michał Mulawa. Jego słowa zostały nagrodzone brawami zebranej publiczności.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zapowiedział, że Sejmiki będą otaczane większą opieką samorządu województwa lubelskiego, a ich ranga podniesiona. Wspomniał, że planowane są transmisje widowisk on line. – Zrobimy wszytko, by tradycja naszych przodków nie zanikała, ale się rozwijała – podsumował.

Podczas otwarcia przemawiał także dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch. – Tarnogród, to stolica teatru obrzędowego w Polsce. Myślę, że będzie to także bardzo ważna wizytówka województwa lubelskiego. Kultura rozwija się z potrzeby serca. Natomiast my musimy stwarzać jej dobre warunki do rozwoju. Doskonale znam i wiele lat współpracujemy z Sejmikami. Nadszedł czas, by wszystkie wysiłki połączyć. Od szczebla wojewódzkiego, poprzez starostwo, do szczebla lokalnego – powiedział.

Na scenie TOK zaprezentowały się wiejskie teatry. Jako pierwszy wystąpił zespół obrzędowy z Hańska (powiat włodawski), który zaprezentował widowisko „Wolna Polska”. Następnie Szkolne Koło „Korale” z ZSZCKR w Korolówce – Osadzie zagrał widowisko „Andzrejki u Mani”.

Tego samego dnia zespół „Pasjonaci” z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie przedstawił widowisko „A nadzieja znów wstąpi w nas”.

W kolejnych dniach na deskach TOK wystąpiły jeszcze zespoły z województwa lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Powiat biłgorajski reprezentowały zespoły: „Czeremcha” z Gromady i „Zorza” z Dereźni.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.