karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

Tarnogród: Seniorzy potrafią ratować

Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy? Jak użyć defibrylatora AED? Odpowiedzi na pytania znają już członkowie Tarnogrodzkiego Klubu Seniora.

- Reklama -

W sobotę 18 listopada br. odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Seniorzy mieli okazję utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy, których znajomość jest niezbędna w codziennym życiu. W trakcie zajęć nie zabrało pracy z defibrylatorem AED. To stosunkowo niewielkie urządzenie z pomocą człowieka może uratować życie. Jego wczesne użycie może uratować osoby, u których doszło do zatrzymania krążenia.

Zajęcia praktyczne połączone z wykładem przeprowadził ratownik medyczny Łukasz Czuchra oraz strażacy – ratownicy z OSP Tarnogród – Marta Bosek oraz Jakub Wańczyk. Tematyka warsztatów dotyczyła podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaprezentowano praktyczne ćwiczenia postępowania z osobą poszkodowaną, np.: sprawdzenie oddechu, prawidłowe ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Prowadzący zajęcia podkreślał, że dla ludzkiego życia najważniejsze są pierwsze cztery minuty, gdy dojdzie do zatrzymania krążenia. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, a wszyscy obecni zaangażowali się w tematykę wykładu i ćwiczenia praktyczne.

- Reklama -

W trakcie zajęć praktycznych wykorzystano fantom Prestan, bandaże, gazy, chusty trójkątne, rękawiczki jednorazowe.

Renata Ćwik
(TOK)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.