- Reklama -

Tarnogród przywitał wiejskie zespoły teatralne

Przez okrągły rok w całej Polsce odbywają się Regionalne Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych. Każdy przegląd typuje zespoły do finałowego Sejmiku. Podsumowaniem tych działań jest Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, odbywający się zawsze w październiku w Tarnogrodzie.

Sejmik to przede wszystkim możliwość zaprezentowania przedstawień teatralnych. Dodatkowo jest to wspaniała oferta kulturalna, dzięki której uczestnicy poznają tradycję i obrzędy z różnych regionów Polski. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej organizowany w Tarnogrodzie stanowi kulminację najwartościowszych osiągnięć całego roku. Na sejmikach twórcy mają możliwość zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności.

Na przestrzeni lat zmieniły się pewne aspekty sejmików. Przede wszystkim skład samych zespołów uległ modyfikacji. Ludziom starszym coraz częściej towarzyszą młodzi. Zmienił się także sam poziom przedstawianych scen. Zauważalny jest postęp w warsztacie teatralnym.

- Reklama -

Sejmiki zachowują od zapomnienia gwary, strój oraz obrzędy takie jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec oraz prace wiejskie, np. darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli. Często są to rytuały od lat zapomniane i przekazywane w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie. Klasyczny spektakl wiejskiego teatru obrzędowego to teatr opowieści. Wyjątkowość tych spektakli polega na tym, że wszystko, co dzieje się na scenie, nie do końca jest teatrem. Istotą wiejskich zespołów jest to, że powstają z potrzeby serca i kultywowania zagrożonej tradycji. Odgrywa się dawne obrzędy tak, jak faktycznie wyglądały.

 Ruch teatrów wiejskich ma w Polsce długą, przedwojenną historię. Zainicjowany został po to, by ocalić tożsamość narodową i etniczną poszczególnych regionów. Kilka razy w roku, w różnych częściach Polski odbywają się regionalne przeglądy wiejskich zespołów, a najlepsze z nich spotykają się w Tarnogrodzie na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. To jedyna okazja, by zobaczyć je na żywo.

W piątek (13 października) uroczyście otwarty został już 34. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Tradycyjnie trzydniowy sejmik rozpoczęto od korowodu zespołów ulicami Tarnogrodu i nieoficjalnego hymnu "Ko ko" w wykonaniu Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.