- Reklama -

Targi rolnicze AGRO-PARK w Lublinie (zdjęcia)

Największa ekspozycja halowa innowacyjnych maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce południowo-wschodniej, czołowi producenci i dystrybutorzy branży rolniczej a także regionalni przedstawiciele – to kolejna edycja Targów Rolnicze.

Przybyłych gości powitała Krystyna Węclewicz-Grajek, prezes Zarządu Targów Lublin. Swoją obecnością zaszczycili: Jacek Bogucki – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Sławomir Zawiślak – poseł na Sejm RP, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego,  Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski, Krzysztof Żuk – prezydent Miasta Lublin, Grzegorz Piętak – Agencja Nieruchomości Rolnych, Arkadiusz Szymoniuk – dyrektor lubelskiego oddziału Rynku Rolnego, Krzysztof Gałaszkiewicz – dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zdzisław Antoń – dyrektor lubelskiego Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie, Piotr  Burek – prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Renata Arkuszewska – wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Targi odwiedzili również goście z Białorusi i Ukrainy. Nie zabrakło przedstawicieli nauki, szkół zawodowych oraz uczelni wyższych.

Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, podkreślił, że Targi Lublin od 2012 roku zmieniły swoje oblicze, rozbudowując się o halę o pow. ponad 10 tys. mkw. – Myślę, że wydarzenie to jest dowodem, że warto było to zrobić. Potencjał tego ośrodka został w pełni wyczerpany. Mam nadzieje, że w przyszłości będziemy się rozbudowywać, tak aby Lubelszczyzna i Lublin był centrum wystawiennictwa dla Polski wschodniej co w połączeniu ze zmieniającym się układem komunikacyjnym i lotniczym, sprawi, że będzie przyjeżdżało tu coraz więcej ludzi – mówił. Życzył zwiedzającym inspiracji zdobytych na targach.

- Reklama -

Swoją obecnością lubelskie Targi zaszczycił Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaznaczył, że osiągnięcia polskich rolników na przełomie dwudziestu lat są ogromne. – Zdajemy sobie sprawę z tego w jak trudnej sytuacji są nasi rolnicy i polska wieś. To wymaga szczególnego zainteresowania ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rolnictwo jest jedną z zasadniczych dziedzin na którą kładziemy szczególny nacisk i chcemy skierować szczególne wsparcie dla Polskiej wsi – mówił Minister. Zaznaczył, ze na targach wielokrotnie bywał prywatnie. Dodał, że takie wydarzenie jak Targi, pokazywanie nowych rozwiązań w rolnictwie zarówno w zakresie technologii produkcji jak i techniki rolniczej są bardzo ważne – Im trudniej jest rolnikom tym bardziej potrzebują wsparcia z różnych stron – stwierdził.

Minister stwierdził, że Polscy rolnicy mają silną konkurencję zarówno w Europie jak i na  świecie. Dlatego też muszą znać i stosować nowości, zarówno technologiczne jak i te, które ograniczają koszty produkcji i podnoszą jej efektywności.Przytoczył, że jedną z bolączek rolników są m.in niskie ceny skupu. – Próbujemy się jako Rząd zmierzyć z tym tematem. Chcemy znaleźć mechanizmy, które w tej trudnej sytuacji wspomogą rolników. Wiele rzeczy trzeba poprawić i zmienić. Chcemy wspierać rolnictwo – dodał. Życzył, aby wystawcy wyjechali z Targów z optymizmem, a rolnikom aby było ich stać na to co znajduje się na Targach.

Głos zabrał również Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zaznaczając iż Lublin targowy to nowe oblicze miasta. Wyraził nadzieje, iż będzie się jeszcze bardziej rozwijał w tym kierunku. Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego, podziękował ministrowi Jackowi Boguckiemu za obecności na Targach. Życzył rolnikom, aby jeszcze bardziej zwiększali swój potencjał. Mówił również o rozwoju eksportu produktów rolnych. – Wszyscy powinniśmy ten eksport rozwijać i starać się, dzięki takim imprezom jak targi, wdrażać nowe technologię do produkcji rolniczej – stwierdził.

W tym roku Targi zostały zorganizowane przez trzy podmioty: Targi Lublin, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.