Krystyna Deryło- óśmioklasista

- Reklama -

Tani prąd – jak oszczędzać na rachunkach?

Koszty utrzymania domu, takie jak rachunki za energię elektryczną, gaz oraz czynsz, to bardzo duża część naszego comiesięcznego budżetu. Warto zatem przez chwilę zastanowić się, jak możemy obniżyć koszty utrzymania naszego gospodarstwa domowego. Niestety, są takie wydatki, których zmienić nie możemy, jednak wiele opłat zależy od naszej świadomości. Przykładem może być tani prąd. Od czego zależą koszty energii elektrycznej i jak samodzielnie możemy obniżyć nasze rachunki za prąd?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 • Jak obniżyć nasze rachunki za energię elektryczną?
 • Tani prąd – czy to w ogóle możliwe?

Tani prąd to hasło, które dla części z nas może być rodzajem obietnicy bez pokrycia. Rzeczywiście istnieją sposoby na obniżenie kosztów za energię elektryczną, które pozwolą nam w dłuższej perspektywie na realne oszczędności.

Tani prąd – jak to zrobić?

- Reklama -

Tani prąd zapewne dla każdego z nas będzie oznaczał coś zupełnie innego. W praktyce niższe rachunki za prąd możemy uzyskać poprzez zmianę dystrybutora energii elektrycznej. Jeśli uważnie przyjrzymy się naszym fakturom za energię elektryczną, zauważymy, że płacimy nie tylko za sam prąd, ale ponosimy także koszty opłat dystrybucyjnych czy utrzymania licznika. W zależności od tego, kto dostarcza prąd do naszego domu, wyżej wymienione opłaty dodatkowe mogą się różnić i na tym możemy oszczędzić. Nie bez nauczenia jest także taryfa, z której korzystamy. Warto się zainteresować, czy na przykład przy naszym trybie życia nie opłaca nam się zmiana taryfy na weekendową lub inną niż standardowa. To opcja dla tych z nas, którzy najwięcej korzystają z urządzeń zasilanych prądem właśnie w soboty i niedziele. Jeśli dużo pieczemy, gotujemy i pierzemy w weekendy, to być może jest to opłacalne rozwiązanie. Inną opcją jest taryfa dzień i noc, która pozwala na korzystanie z tańszego prądu w określonych godzinach w dzień oraz w nocy.

Inwestuj w dobre sprzęty AGD i energooszczędne żarówki

Sposobem na tani prąd jest też inwestycja w energooszczędny sprzęt AGD. Zwykle bardziej energooszczędne pralki, lodówki czy zmywarki kosztują więcej w momencie zakupu, ale większe koszty zwrócą nam się w postaci niższych rachunków za energię eklektyczną. Duże znaczenie mają także energooszczędne żarówki, które pozwalają nam na niższe zużycie prądu w dłuższej perspektywie czasu. Warto więc poświęcić chwilę na ocenę, czy powyższe rozwiązania sprawdzą się w naszym gospodarstwie domowym. Jeśli tak, wprowadzajmy je w życie i korzystajmy z tego, że więcej pieniędzy zostanie nam w portfelu.

red. 

- Reklama -

1 komentarz
 1. Luciusz mówi

  oszczedzaj oszczedzaj kupuj zarówki led, wymieniaj lodówki pralki na eko. a cena pradu i tak co roku pójdzi e w góre i zapłacisz tyle samo albo wiecej. I po co.
  A gwoli ciekawosci to powiem wam ile PGE płaci za emisje co2
  Otóz w ubiegłym roku było to niecałe 3mld zł a w tym, roku prawie 6 mld zł. Tyle PGE płaci za emisje co2 w elektrowniach w których energie uzyskuje sie poprzes spalanie wegla. Aha w kolejnych latach stawki za emisje beda jeszcze drozsze i to sporo.
  Tak sobie mysle ze zapłącilismy juz za emisje co2 moze 15 moze 20mld zł i zapłacimy kazdego roku wiecej. Moze czas cos z tym zrobic. Mamy ministertwo atomistyki które tez nas podatników kosztuje nie małe mln zł. I co?? A nic jak zwykle. Ministertwo głowi sie gdzie te elektrownie atomowe wybudowac i przez 6 lat ustaliło ze bedzie to mozliwe w 3 lokalizacjach. I to wszysko. Ile to kosztowało nas nie zapytam bo z wrazeniamozna dostac zawału. Przez te wszyskie lata 20,30 albo wiecej nic nie zrobiono w sprawie energetyki. I dalej sie nic nie robi obciazenia i koszty wrzucajac na nas obywateli. Wszyskie kraje po sasiedzku maja elektrownie atomowe a my nie.Dlaczego??
  Koszty sa sp[ore to wiadomo ale p[onosza je wszyskie kraje. Kiedy w koncu w tym kraju zacznie sie cos robic a nie tylko gadac o tym?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.