- Reklama -

- Reklama -

Takich „bohaterów” Księżpol też ma. Niestety

Biłgorajskie "pseudoportale", który tak chętnie i regularnie kopiują nasze wiadomości, zachęcamy by skopiowały sobie i to. Macie jak zwykle gotowy tekst. Tak jak zwykle - tylko przerzucić. Tylko kopiujcie od tego miejsca: W gminie Księżpol są i tacy mieszkańcy, którzy za dwa kilogramy cukru od Niemców, wydawali w ich ręce całe rodziny żydowskie i wskazywali miejsce, gdzie Żydzi się ukrywają - mówi nam mieszkanka Majdanu w gminie Księżpol. Prosi o anonimowość, bo nadal mieszkają tam ci, którzy współpracowali z Niemcami.

- Reklama -

Porusza pani drażniący temat. Dlaczego?

– Dlatego, żeby wszyscy wiedzieli, jaka była prawdziwa sytuacja w gminie Księżpol. Tym większy szacunek należy się ludziom, którzy zostali właśnie uhonorowani za pomoc Żydom i oddali za nich życie. Bo nie wszyscy mieszkańcy tacy byli i ci starsi ludzie, z pewnością wiedzą o kim i o czym teraz mówię.

O czym?

- Reklama -

– O tym, że w gminie Księżpol byli i tacy mieszkańcy, którzy za dwa kilogramy cukru od Niemców, wydawali w ich ręce całe rodziny żydowskie i wskazywali miejsce, gdzie Żydzi się ukrywają. Bo mieliśmy niestety i takich „bohaterów” i nie można tego przemilczeć. Byli tacy ludzie w Majdanie. Nazwisk nie chcę podawać, ale mam nadzieję, że przynajmniej ich potomkom będzie teraz wstyd. Sumienie mi nakazuje, żeby o tym głośno powiedzieć, bo nie można przejść obok tego obojętnie. Nawet po wielu latach.

Jak nie powie Pani, to pewnie nie powie nikt…

– Przez lata nikt o tym nie mówił. Dlatego teraz chcę, żeby to nie przeszło całkiem do historii, tak jak wiele innych informacji. Dla mnie ważne jest, że po latach ktoś uhonorował w końcu tych uczciwych mieszkańców Majdanu. Dla mnie to jest bardzo ważne, bo przeżywałam wojnę z całą rodziną. „Nowa Gazeta Biłgorajska” robi dobrą rzecz, że o tym wspomina. Niech się dowiedzą i ci, którzy pomagali i ci, którzy za cukier czy jedzenie, wydawali Żydów. Te rodziny też dalej żyją w gminie Księżpol.

 

- Reklama -

6 Komentarze
 1. dziadek mi opowidał mówi

  Ta osoba oskarżająca polaków to znana w okolicy ukrainka wyznania prawosławnego która ma parafie prawosławną w Tarnogrodzie . To jej ziomkowie z posterunku ukraińskiej policji w Babicach mordowali żydów głownie w tych stronach

 2. biłgorajski man mówi

  Tu jest wspaniała manipulacja taka sama jak manipulacje gazety wyborczej ( GW) : 3/4 osób które wydawały żydów na tym obszarze było narodowości ukraińskiej, razem z żydami których ocalili polacy . Co ciekawe potem zasili UB w biłgoraju, nisku, lubaczowie i tomaszowie lubelskim . Kiedyś GW ogłosiła że polak zabił belga- a to polski cygan zabił cygana belgijskiego.

 3. unkas mówi

  Ta pani z Majdanu mówi prawdę ,ludzie postępowali różnie tylko zapomniała dodać że osoby pochodzenia żydowskiego które ocalały po wojnie zasiliły szeregi kadry kierowniczej UB i prześladowały polskich patriotów .

 4. Anonim mówi

  skoro polacy tak chętnie wydawali żydów to dlaczego niemcy wprowadzili karę śmierci za pomaganie żydom jako w jedynym z okupowanych krajów europy

 5. Anonim mówi

  woda na młyn dla roszczeń żydowskich

 6. Anonim mówi

  jak gazeta wyborcza

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.