- Reklama -

- Reklama -

Tak wygląda grób bohatera

Zakończyły się prace związane z wykonaniem remontu nagrobka na grobie uczestnika Powstania Styczniowego Zygmunta Śmieciuszewskiego. Grób bohatera jest zlokalizowany na cmentarzu parafialnym w miejscowości Księżpol. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądał do tej pory i jak jest teraz.

- Reklama -

W 2022 r. na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, na wniosek Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, grób Zygmunta Śmieciuszewskiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, tworzonej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN (nr ewidencyjny – 3227).
Zakres remontu obejmował demontaż pomnika i słupków, wykonanie nowej stopy fundamentowej, oczyszczenie kamienia z luźnych nawarstwień powierzchniowych, zabrudzeń itp., uzupełnienie ubytków, montaż i scalenie kolorystyczne.Prace zostały sfinansowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Zygmunt Śmieciuszewski – urodzony w 1844 roku w Wiszenkach, powiatu Zamojskiego. Był dziesiętnikiem w organizacji powstańczej w mieście Kocku, której przewodniczył Deskur. Walczył z bronią w ręku w bitwach pod Łukowem (nieudany napad), Międzyrzeczem, Brześciem, Żyżynem, Fajsławicami, Rososzem, Łomazami i Tyszowcami. Początkowo został aresztowany. Moskale zmusili go jednak do przysięgi wiernopod dańczej, a następnie zwolnili z oddaniem pod dozór policyjny.

- Reklama -

info/foto: IPN w Lublinie

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.