- Reklama -

„Tak się cieszy, tak się cieszy Bukowina!”

To był niezapomniany poniedziałek dla całej społeczności szkolnej w Bukowinie. Wszystko za sprawą wyjątkowych gości. Tego dnia placówkę odwiedziła ekipa RMF FM. Przez cały dzień radiowi redaktorzy towarzyszyli nauczycielom i uczniom, skrupulatnie transmitując ich nieopisaną radość. 11 września w Szkole Podstawowej w Bukowinie trwał bowiem wielki finał akcji Lepsze Jutro z RMF FM. 

Przypomnijmy. O problemach, potrzebach, ale i marzeniach uczniów napisali do radia nauczyciele szkoły: Irena Klecha, Anna Schab oraz Wojciech Rzeźnik. Opisali sytuację placówki i wysłali zgłoszenie do akcji "Lepsze jutro z RMF FM 2017", wierząc, iż tym razem może się udać. Tak też się stało. Remonty ruszyły pełną parą. Zaraz po zakończeniu roku szkolnego rodzice uczniów przyszli, aby społecznie zdemontować starą podłogę. A roboty było co nie miara. Na potrzeby pracowni zaadaptowana została sala służąca wcześniej za bawialnię. Była zimna, w środku były odrapane ściany i stara, blisko 60-letnia drewniana tablica. Poruszanie się po niej mogło skończyć się nabiciem siniaka, a wszystko przez dziurawą podłogę. Przy wejściu trzeba było ją przykryć kawałkiem blachy, deskami i wykładziną. Podłoga w tej sali nie była wymieniana od 58 lat, czyli od chwili wybudowania szkoły. Nową podłogę zasponsorował RMF FM. Wykonano wylewki i położono linoleum. Wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko pokrył natomiast koszty wygładzenia i pomalowania ścian oraz instalację drzwi antywłamaniowych. Sala została wyposażona też w nowe grzejniki.

Po starej sali pozostało już tylko wspomnienie. Teraz pracownia językowa, jaka znajduje się w szkole, jest zapewne najlepiej wyposażoną pracownią w naszym powiecie. W sali pojawiły się meble i niezbędny sprzęt multimedialny. Są to m.in. krzesełka, stoliki, tablica interaktywna, słuchawki, oprogramowanie do nauki języków, pomoce dla nauczycieli oraz rolety wewnętrzne. Podczas lekcji każdy uczeń będzie miał do dyspozycji słuchawki z mikrofonem. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu nauczyciel może prowadzić rozmowę z każdym uczniem osobno, w określonej grupie lub ze wszystkimi jednocześnie. Podczas lekcji część uczniów może np. oglądać film w czasie, kiedy pozostali rozmawiają z nauczycielem czy też słuchają nagrania, które pozwoli im rozwiązać zlecone przez nauczyciela zadanie. Możliwości jest wiele.

- Reklama -

Poniedziałek w szkole w Bukowinie był pełen atrakcji. Dzień w szkole rozpoczęło oficjalne otwarcie nowej pracowni językowej. Każdy uczeń mógł obejrzeć salę, a nawet wypróbować nowy sprzęt. Zachwytów było co nie miara. "Jest super! Coś innego, jest wiele atrakcji, ekstra! Dużo lepiej, niż było" – prześcigali się w zachwytach uczniowie. Ich relacje na bieżąco rejestrował redaktor Krzysztof Kot. A wrażenia dzieci można było przez cały dzień słuchać w radiu.

 Atrakcje nie kończyły się. Ekipa radia RMF FM przyjechała z niespodziankami dla dzieci. Były kubeczki, skakanki, płyty, baloniki z logo radia. W międzyczasie dzieci zajadały się popcornem i cukrową watą. Był też żółto-niebieski tort i część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły. Nie zabrakło podziękowań dla ekipy radia, głównych sprawców poniedziałkowego święta. – W życiu ważny jest cel, ale równie ważne jest, aby każdego dnia cieszyć się drogą, która do tego celu prowadzi. Naszym celem była pracownia językowa na miarę XXI wieku, okno na świat dla naszych uczniów. Dużo dobra, radości i wspaniałych ludzi pojawiło się po drodze w dążeniu do naszego celu. Największa radość spotkała nas wtedy, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła znalazła się w gronie pięciu szkół w Polsce wybranych przez kapitułę do projektu akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM 2017 pod hasłem "Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość" – mówiła dyrektor szkoły w Bukowinie Irena Klecha. – Droga do wymarzonej pracowni wymagała zaangażowania wielu ludzi, przede wszystkim generalnego remontu sali. Dziękujemy RMF FM, panu wójtowi, rodzicom, absolwentom naszej szkoły, strażakom oraz pracownikom i nauczycielom, bo dzięki nim została wyremontowana sala i przygotowana do instalacji pracowni. Efekt końcowy jest zdumiewający, a cel osiągnięty – dodawała, podkreślając, że super nowoczesna pracownia pozwoli uczniom i nauczycielom rozwijać kompetencje językowe w systemie zajęć łączonych, w grupie, z różnymi dysfunkcjami, dostosowując i indywidualizując proces edukacyjny tak, aby na wysokim poziomie przygotować uczniów do egzaminów. – Marzenia się spełniają, tylko trzeba w nie wierzyć. Dziękujemy RMF FM za lepsze jutro i lepszy start w przyszłość – dziękowała dyrektorka. Do podziękowań dołączył również wójt gminy. – To wielki zaszczyt i bardzo się cieszymy, że państwo znaleźli taką małą gminę, małą miejscowość na mapie Polski, gdzieś na rubieżach województwa lubelskiego. Jak widać świetnie państwo wybraliście, bo nasza szkoła wymaga jeszcze dużo remontów głównie z zewnątrz. Jako gospodarz gminy dotrzymam słowa i dopilnuję, żeby ta szkoła wyglądała jak najlepiej, tak jak ta pracownia. Mam nadzieję, że ta pracownia wam, drodzy uczniowie i nauczyciele, jak najlepiej będzie służyć – mówił Zbigniew Pyczko. – Ta szkoła zasługuje na to. Słynie w całym województwie z bardzo dobrych wyników w nauce, z bardzo wielu osiągnięć i z bardzo dobrej organizacji – podkreślał. – Mam nadzieję, że teraz chodzenie do szkoły, uczenie się języków będzie czystą przyjemnością. Za rok przyjedziemy, sprawdzimy jakie będą wasze oceny z języków i życzymy samych piątek i szóstek. Życzymy też, żeby ten czas spędzony tutaj miło wam płynął i żeby szkoła się rozwijała tak, jak do tej pory – mówiła zastępca dyrektora informacji radia RMF FM Blanka Baranowska.

Bukowina to jedno z pięciu miejsc, w których w ramach tegorocznej edycji akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM radio zainwestowało w edukację najmłodszych. Wsparcie otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 4 w warmińsko-mazurskim Morągu (tam stworzona zostanie nowoczesna pracownia komputerowa), placówka w Kluczborku na Opolszczyźnie (wyposażona będzie klasa matematyczna), szkoła w małopolskich Raciechowicach (powstanie profesjonalna pracownia chemiczno-biologiczna) oraz niewielka Szkoła Podstawowa nr 5 w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku (nowoczesna pracownia polonistyczna).

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.