- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ta gmina chce mieć miasto. Dziś złożyła wniosek

- Złożyliśmy dziś wniosek do wojewody lubelskiego o przywrócenie praw miejskich - mówi wójt gminy Turobin, Andrzej Kozina. Tak zdecydowali radni gminy po konsultacjach społecznych z mieszkańcami. W lipcu dowiemy się, czy Turobin odzyska prawa miejskie, bo wtedy ma być ogłoszona lista nowych polskich miast. Zmian i inwestycji w gminie ma być sporo.

- Reklama -

Rada Gminy Turobin we wtorek zajmowała się uchwałą, która obliguje wójta gminy do złożenia wniosku  – za pośrednictwem wojewody lubelskiego – do MSWiA w przedmiocie odzyskania praw miejskich.

– Jest już całość zgromadzonej dokumentacji, mapy oraz dokonano podziału pasów dróg powiatowych, równolegle zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Zgodnie z wolą radnych i sołtysów sposobem do oddania głosu był wrzut do urny. Co prawda niewielu mieszkańców wzięło udział w konsultacjach, ale ponad 80 proc. głosujących wypowiedziało się za odzyskaniem praw miejskich dla miejscowości Turobin. Najczęściej pojawiającym się pytaniem była kwestia opłat lokalnych. Dziś Gmina Turobin ma najniższe podatki w całym powiecie biłgorajskim i tak zostanie, Rada Gminy nie zmieni kwoty podatku. Turobin zawsze był miastem, bo od 1420 roku i zasługuje na to miano. Mamy bogatą historię, a nasz kościół z 1530 r. w stylu renesansu lubelskiego wygląda jak Katedra Lubelska. Status miasta pozwoli pozyskać duże środki zewnętrzne na rozwój infrastruktury miejskiej. Fundusze pozwolą rozwijać nam się jeszcze szybciej – tłumaczy wójt Turobina.

- Reklama -

Plany to m.in. utworzenie Domu Kultury w Turobinie. Jest budynek po byłym internacie, który ma być wyremontowany. – Mamy w planach zbiornik wodny na tak zwanej „Targowni”, który pozwoli na wsparcie i rozwój agroturystyki i turystyki. Chcemy rozwijać wszystkie trzy miejscowe szkoły, zależy nam na zatrzymaniu uczniów w naszym miejscowym Liceum Ogólnokształcącym w Turobinie. Tutaj też w Turobinie chcemy mieć lekarzy specjalistów i zakład fizjoterapii – zapowiada Andrzej Kozina.

(…)

Więcej o planach Turobina w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej.

 

- Reklama -

16 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Szpital to powinien być prywatny,a usługi płatne.

 2. Znam mówi

  powiat biłgorajski robi to co na końcu powinno być, zdrowie najważniejsze,a szpital i leczenie upada ,najgorszy w okolicy, taka przyszłość powiatu biłgorajskiego i poborów szarlipa , około 20 tysięcy miesięcznie za ,. ,,,

 3. Co za świat mówi

  Ty mieszkaniec na głowę to nie upadłeś przypadkiem zarzut robisz z tego ,że nauczyciele ,radni urzędnicy i ich dzieci organizują i przychodzą na uroczystości patriotyczne. To nie są spotkania zamknięte możesz przyjść nawet dzieci możesz przyprowadzić, kiedyś to był wewnętrzny obowiązek a dzisiaj palcami zaczynają wytykać

  1. Mieszkaniec mówi

   Ty co za świat nauczyciele radni i cała ta banda przychodzi tylko dlatego że o robotę się boi geniuszu

 4. Anonim mówi

  Kolonia Turobin k.Przedmieścia miejscowość post GS -owska ,chce być miastem ciekawe.

 5. Dsa mówi

  Szanowny anonimie, szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla naszych dzieci, natomiast pieniądze na ten cel nie mogą być wykorzystane na co innego.Gdybyś bardziej uważał na lekcjach może byś wiedział.

 6. Do K mówi

  Gmina uchwalila plan zagospodarowania pod zbiornik wodny.wiem bo oglądałem sesje

 7. K mówi

  Moze by lepiej wojt uchwail plan zagospodarowania przestrzennego zamiast sie pierdolami zajmowac, bo w tym zapadlisku nie da sie zadnej dzialalnosci prowadzic.

 8. Anonim mówi

  Nie wiem po co Wójt remontuje tą szkołę w Turobinie? Mógłby lepiej ulokować te pieniadze. Nauczyciele nie są tego wart

 9. Mieszkaniec mówi

  ja jestem przeciw żeby Turobin został miastem. składają wnioski nie pytając się mieszkańców o zdanie. co radnych i innych pcha za głosowaniem to chyba tylko i wyłącznie KASA.

  1. Anonim mówi

   tak się pytali, były konsultacje nawet 3 krotne :). Nie obecnie, nie mają prawą głosu, niche siedzą nadal przy tv i narzekaj jak im źle.

 10. Zagłoba mówi

  Jakie błędy trzeba popełniać , żeby będąc pisowskim wójtem mając pisowskiego wojewodę, pisowskiego ministra MSWiA, pisowskich premiera i prezydenta, podchodzić z tym tematem chyba już trzeci raz.

  1. Mieszkaniec mówi

   Turobin miejscowość starych ludzi nie ma pracy nie ma dróg nie ma przyszłości jest tylko kółko wzajemnej adoracji. Sami robią festyny dożynki spotkania patriotycznie sami na nie przychodzą i udają że się dobrze bawią. Nauczyciele urzędnicy radni ich rodziny i dzieci. ***** ***

   1. Anonim mówi

    To samo możesz powiedzieć o pow Biłgorajskim, gdzie zamiast brać przykład z Rzeszowa czy Puław i postawić prawdziwą strefe przemysłowa, starać się o jakoś przemysł nawet państwowy( mamy przecież posłów, Marszałka starostę z pis) to wolą stawiać muzeum lub audrodrom aby upach tylko tam swoich znajomych. Powiat Biłgorajski się wyludnia zmieniają się w jeden wielki skansen z urządzenikami. I może dobrze mieszkający duży miast nie głosują na tak chętnie na socjalistów

 11. Anonim mówi

  Widać ze wójt się stara , w porównaniu do goraja której ma 2 zalewy pod nosem i przez 15 lat nic nie zrobił aby je udostępnić mieszkańcom. Nie wspomnę nawet o inwestycjami w gminie Goraj a bardziej ich braku np w turystykę czy rekreację

 12. Anonim mówi

  Konsultacje dobitnie pokazały zainteresowanie mieszkańców tematem, a składanie co roku wniosku o przywrócenie praw miejskich , który odrzucany jest ze względów formalnych staje się już śmieszne. Pisanie a rozwoju szkół zwłaszcza tej w Gródkach czy budowie zbiornika na rzece Por to czysty populizm i nierealne mżonki.Miejscowość licząca poniżej tysiąca mieszkańców,której jedynym przymiotem bycia miastem jest urbanistyka ulic pozostałych po czasach „świetności”na dzień dzisiejszy może być co najwyżej Kolonią Przedmieście a nie miastem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.