- Reklama -

- Reklama -

„Sztukmistrz” w Goraju

22 i 23 lipca Goraj, po raz pierwszy, stał się areną działań festiwalu poświęconego twórczości Izaaka Baszewisa Singera. Niezwykła podróż szlakiem twórczości laureata Nagrody Nobla, który inspirację do swych powieści i opowiadań czerpał z tradycji i losów małych miasteczek, zanurzonych pośród lasów Roztocza i mozaiki pól Wyżyny Lubelskiej

- Reklama -

 Ideą festiwalu jest popularyzacja twórczości Singera, autora m.in. powieści i opowiadań, których akcja rozgrywa się w różnych miejscowościach na Lubelszczyźnie, a poprzez to także przypominanie historii tych miejsc i zamieszkujących je niegdyś społeczności żydowskich. Izaak Baszewis Singer – pisarz żydowski – urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. Jego najpopularniejsze utwory to m.in. „Szatan z Goraja”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Niewolnik”, „Szosza”, „Wrogowie” W 1935 r. wyemigrował do USA.

„Sztukmistrz” zawitał do Goraja w poniedziałek 22 lipca. Dwudniowy festiwal rozpoczął się wernisażem instalacji artystycznej Stefanii Jabłońskiej „Terytorium pamięci”, która była dostępna dla zwiedzających przez 24 godziny na Rynku w Goraju. Jak wyjaśnia artystka instalację stanowi monumentalny namiot składający się z 112 białych koszul. W środku namiotu zaaranżowano przedwojenną ucztę z 12 nakryciami symbolizującymi 12 miejsc na trasie festiwalu. Każde z tych miejsc to inny bohater singerowskich opowiadań. Następnie zaprezentowano festiwalową gazetę „Sztukmistrz gorajski” oraz spektakl „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci”. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu na widzów czekała projekcja filmu „Sztukmistrz z Lublina” w reżyserii Menahema Golana. Wtorek zaś należał do sztukmistrzów. O godz. 16.00 parada artystów wraz z widzami wyruszyła spod Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się spotkanie „Ulica Singera”. Na zakończenie festiwalu odbył się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo, fragmentami opowiadań Singera, historiami lokalnymi, z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, teatru ognia, w którym wystąpią artyści z Polski, Ukrainy, Izraela, Gambii i Szwajcarii.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.