- Reklama -

Szkoły widmo

Radni Rady Powiatu zlikwidowali kilka szkół policealnych. Chętnych do nauki w nich nigdy nie było.

Radni Rady Powiatu podjęli łącznie cztery uchwały dotyczące zamiaru likwidacji szkół policealnych: w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz dwóch w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej.

Warto zaznaczyć, że likwidacja tych szkół nie zagraża uczniom, ponieważ w szkołach kształcenie wygasło samoczynnie lub go nie było. Do tej pory szkoła nie była likwidowana, ponieważ liczono, że pojawi się potrzeba tego typu kształcenia.

- Reklama -

Zagadnienie zobrazował Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Przypomniał, że szkoły powstały w czasie panującego niżu demograficznego. Wówczas dyrektorzy szkół skłaniali się ku różnym sposobom, aby zapobiec zwolnieniom pracowników i zapewnić godziny dla nauczycieli. – Wydawało się, że ta metoda  będzie skuteczna. Na pięć stworzonych szkół dokonała rekrutacji i funkcjonuje jedna – wyjaśnił.

 Zdaniem Jana Komana, szkoły te miały małe szanse za zaistnienie. W naszym kraju mamy bardzo dużą ilość uczelni wyższych. Mogły one jedynie zrekrutować uczniów, którzy nie zdali matury. Dodatkowo polityka oświatowa zmierzała do tego, aby promować szkolnictwo zawodowe poprzez szkoły branżowe i technika. Klasyfikacja zawodów ograniczała wachlarz kierunków, w których mogły kształcić.

Kierownik wyjaśnił, że o likwidację tych szkół wnioskują sami dyrektorzy. – Jest wskazanie ze strony Ministerstwa, aby uporządkować sieć szkolną. Szkoły te nie funkcjonują, a są w statystyce – dodał.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.