- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Szesnaście sygnałów od mieszkańców powiatu

Czujnością wykazali się mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, którzy wczoraj odebrali telefony od oszustów podszywających się pod policjantów i członków rodziny. Biłgorajscy policjanci otrzymali łącznie 16 takich zgłoszeń. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

- Reklama -

Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci otrzymali szesnaście sygnałów od mieszkańców powiatu biłgorajskiego w wieku od 65 do 95 lat o próbie wyłudzenia pieniędzy. Wszystkie dotyczyły oszustwa metodą na „wnuczka” i „policjanta”. Jak ustalili funkcjonariusze, do zgłaszających dzwonili mężczyzna lub kobieta, którzy podawali się za policjantów. Oszuści informowali rozmówcę, że bliski krewny spowodował wypadek i aby uniknąć odpowiedzialności oraz nie trafić do aresztu należy szybko przekazać pieniądze. Część zgłaszających w tle słyszała płacz i prośby o ratunek. Oszuści żądali kwoty nawet 180 tysięcy złotych. Seniorzy na szczęście szybko zorientowali się, że mają do czynienia z próbą wyłudzenia i nie przekazali obcym żadnych pieniędzy.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Seniorzy ostrzegani są o tego typu oszustwach za pośrednictwem środków masowego przekazu, policjantów oraz przez członków swoich rodzin. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania. Wymyślają coraz to inne metody. Oszuści są bezwzględni i wykorzystują różne preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi

- Reklama -

Przypominamy:

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się pod bliskich, policjantów lub urzędników. Jeśli osoba, podająca się za krewnego, w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Nie ulegajmy emocjom! Natychmiast przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z właściwym członkiem rodziny. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. O próbie wyłudzenia zaalarmujmy policjantów. Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze, ale nie tyko. Zdarza się, że dzwonią również do osób młodych lub w sile wieku. Tu nie ma zasady! Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z innymi, ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

młodszy aspirant Joanna Klimek

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.