kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Święto Szwadronu w Biszczy (Film)

W sierpniową niedzielę razem z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej ułani z Biszczy obchodzili swoje święto. Podczas uroczystej Mszy św. modlono się o pomyślność Ojczyzny, której honor tak pięknie prezentują biszczańscy ułani.

- Reklama -

urząd MArszałkowski projekt

15 sierpnia w Biszczy miały miejsce uroczystości święta Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy. Świętowanie rozpoczęto uroczystym przemarszem na czele z orkiestrą dętą „Złota Nuta” do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Tam proboszcz parafii ks. Stanisław Bełz odprawił Mszę świętą w intencji żyjących i zmarłych ułanów.

– Byliśmy w kościele, podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza w intencji Ojczyzny i ułanów zarówno tych, którzy jeszcze funkcjonują, jak również tych, co niestety odeszli – mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza, a jednocześnie członek Szwadronu Kawlerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy.

Następnie ułani udali się na biszczański cmentarz, gdzie przy grobie rotmistrza Antoniego Kurowskiego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Staramy się również co roku pójść na cmentarz do rotmistrza, kapitana Kurowskiego, ponieważ to właśnie on był założycielem Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy. Dzięki niemu również mamy Muzeum Militariów w Biszczy. Rotmistrz był  uczestnikiem licznych bitew o wolną Polskę – dodaje włodarz gminy Biszcza.

W drugiej części świętowania ułani spotkali się nad zalewem Biszcza-Żary, aby w gronie przyjaciół wspólnie powspominać dawne czasy i snuć plany na przyszłość.

– W szwadronie jestem już od ponad 50 lat. Został on założony przez Antoniego Kurowskiego po jego przyjściu z wojska 12 maja 1972 roku i od tego czasu uczestniczył on w tym szwadronie – opowiada Mieczysław Grabek, dowódca senior Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy.

Aktualnie dowódcą Szwadronu Kawalerii im 3. Pułku Ułanów Śląskich jest porucznik Mirosław Buła, który ma pod swoją komendą 18 ułanów. To właśnie oni reprezentują gminę podczas różnych uroczystości państwowych i religijnych oraz już od 4 lat uświetniają te wydarzenia swoim śpiewem. Szwadron istnieje od ponad 100 lat.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.