- Reklama -

- Reklama -

Święto Pracy w Biłgoraju

Tradycyjnie, jak co roku, przedstawiciele i sympatycy biłgorajskiej lewicy obchodzili Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów na grobie Józefa Dechnika przez delegacje SLD i OPZZ.

Już po raz drugi w innych okolicznościach i w innym miejscu odbyły się tegoroczne obchody Święta Pracy w Biłgoraju. Kilkadziesiąt lat Święto Pracy obchodzono przed pomnikiem Józefa Dechnika. Ma to związek z rozebraniem postumentu. Pisaliśmy o tym tutaj: ROZEBRANO POMNIK JÓZEFA DECHNIKA

Ze względu na panującą epidemię wydarzenie miało charakter symboliczny. Uczestniczyli w nim m.in.: Janusz Rosłan, Aleksander Bełżek, Zenon Kowalik.

- Reklama -

Burmistrz Janusz Rosłan podkreślał, jak ważna dla miasta jest postać Józefa Dechnika. – Pomnik Józefa Dechnika został usunięty z rażącym naruszeniem prawa. Była to decyzja ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka. My, jak miasto, nie mogliśmy się od niej odwołać, ponieważ nie byliśmy stroną w postepowaniu. Przychodzimy tutaj, aby oddać cześć temu wyjątkowemu człowiekowi. Nikt z nas nie przychodzi tutaj, aby wspominać czasy socjalizmu i żadnemu mieszkańcowi Biłgoraja Dechnik nie kojarzy się z komuną, nie kojarzy się z socjalizmem. Jóżef Dechnik kojarzy się mieszkańcom miasta jako dobry gospodarz i skromny człowiek, który spowodował, że Biłgoraj stał się znaczącym miastem powiatowym. Ten człowiek nie wykorzystał swojej pozycji, aby się bogacić, ale żeby pomagać ludziom. Temu człowiekowi nie można zarzucić niczego. Żył skromnie. Nikt dla Biłgoraja przed Józefem Dechnikiem i po nim nie zrobił tak dużo – mówił.

O tym, jak ważna jest praca w dzisiejszych czasach oraz o idei święta mówił Aleksander Bełżek. – W okresie międzywojennym odbyła się w Biłgoraju wielka demonstracja działaczy lewicy i ludowców, ponieważ to święto było kultywowane również w okresie międzywojennym. Po wojnie Polska była zależna od sąsiadów ze wschodu – mówił. Dodał, że obecnie bezrobocie jest dość niskie, jednak ciężko jest młodej rodzinie zdobyć mieszkanie – Dla ludzi jest ważna praca i godna płaca – dodał.

Zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobie Józefa Dechnika oraz w miejscu, gdzie niegdyś stał jego pomnik, przy budynku Szkoły Muzycznej. Znicze zapalili również przy mogile żołnierzy oraz pomniku katyńskim.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.