Automax

Święta Maria Magdalena patronką miasta?

Z taką propozycją wyszedł radny Rady Miasta Mirosław Lipiński. Proponował, aby jeszcze w tej kadencji rady dołączyć do prestiżowego grona miast posiadających swego patrona.

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Sejm RP VIII kadencji ustanowił 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreślał podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Mirosław Lipiński, ze względu na historyczne i społeczne znaczenie tej rocznicy przez cały 2018 rok odbywają się wydarzenia akcentujące tę datę. W związku z tym odbywają się uroczyste koncerty, organizowane są wystawy, akcje sadzenia pamiątkowych dębów, rajdy rowerowe i inne wydarzenia. Jest to również okazja dla władz miasta, aby wpisały się w tę wielką rocznicę.

 Uważam, że jest to doskonała okazja, by zrobić coś wielkiego, coś,  na co oczekuje większość mieszkańców. Myślę tutaj o dołączeniu Biłgoraja do grona takich miast jak: Zamość, Lublin, Warszawa, Kraków, a nawet Berlin czy Paryż. Wymienione miasta łączy fakt, że mają swoich patronów. W przypadku Zamościa jest to święty Tomasz Apostoł, w przypadku Lublina  to św. Antoni Padewski, w przypadku Warszawy to błogosławiony Władysław z Gielniowa, w przypadku Krakowa to święty Florian, święty Mikołaj z Miry jest patronem Berlina i Moskwy –twierdził radny. Jego zdaniem, naturalnym kandydatem na patrona Biłgoraja jest św. Maria Magdalena, której kult związany jest z naszym miastem od ponad 400 lat, czyli od czasu objawień, jakie miały miejsce w 1603 i 1615 roku. Wówczas stanęła kaplica, później kościół, a obecnie na terenie miasta Biłgoraj znajduje się diecezjalne sanktuarium św. Marii Magdaleny .
Radny podkreślał, że ważny jest również fakt, iż obecny kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny został zbudowany w 1928 roku przez mieszkańców Biłgoraja jako wotum dziękczynne za odzyskaną wolność. – Wnoszę o przygotowanie na przyszłą sesję Rady Miasta stosownej uchwały, byśmy mogli jeszcze w tej kadencji rady dołączyć do prestiżowego grona miast posiadających swego patrona  mówił Mirosław Lipiński.
Przypomnijmy. Początek kultu św. Marii Magdaleny sięga roku 1603, gdy ośmiu młodych pastuszków z miejscowości Sól, pasących bydło w lesie, usłyszało dwa dzwony bijące w głębi lasu i ukazała się im postać św. Marii Magdaleny. Objawienia te powtórzyły się w roku 1615. Maria Magdalena ukazała się bartnikowi wybierającemu w lesie miód.

W Biłgoraju powstał zespół, który zbiera podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta o ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką miasta. W skład Zespołu Organizacyjnego weszli m.in. Stanisław Schodziński, Henryk Grabias, Anna Kozdra, Piotr Flor, Marek Ulidowski,  Mirosław Lipiński, Grzegorz Bedoński, Paweł Kudzia, Irena Polak, Antoni Kucharski, Jan Tochman, Bogdan Kręt i Benedykt Miszkin.

Z podjęcia tej inicjatywy cieszy się kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. – Cieszymy się bardzo z inicjatywy mieszkańców radnych naszego miasta, związanej z ogłoszeniem św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. Zbierane są podpisy mieszkańców popierających inicjatywę ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką miasta Biłgoraj. To jest pierwszy krok w załatwieniu tej sprawy. Jeśli Rada Miasta pozytywnie się do niej ustosunkuje, zostanie ta prośba skierowana do naszego ks. biskupa, a następnie wysłana o zatwierdzenie do Watykanu. Mamy nadzieję, że św. Maria Magdalena od wieków tak bardzo związana z naszą Ziemią Biłgorajską, podobnie jak wielu innych świętych patronujących miastom Polski i świata, stanie się naszym symbolem i świadectwem dla przyszłych pokoleń wierności Bogu i Jego przykazaniom poprzez ogłoszenie jej patronką naszego miasta – mówi ks. kan. Witold Batycki.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Troll mówi

    Same mochery podpisywały….

  2. Hoper mówi

    Weźcie się za prawdziwa pracę na rzecz mieszkańców…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.