- Reklama -

- Reklama -

Świeć, gwiazdeczko świeć

 

Święta Bożego Narodzenia, to wyjątkowy czas który spędzamy w gronie rodziny i naszych bliskich. Obok Wigilii, choinki, opłatka, kolędy są jedną   z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych.

W Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie również kultywowane są te tradycje. W grudniu ub.r. odbyło się spotkanie Opłatkowe z udziałem zaproszonych gości, natomiast  20 stycznia  2019 r.  w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury został zorganizowany III Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem: ŚWIEĆ, GWIAZDECZKO, ŚWIEĆ, podczas którego przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i muzyczne.  Występy rozpoczęły się od przedstawienia JASEŁEK przez dzieci z grupy V. Następnie do wspólnego kolędowania zachęcały dzieci z poszczególnych grup wiekowych: od maluszków po dzieci najstarsze. Swoimi zdolnościami wykazały się również dziewczynki z zespołu ROZŚPIEWANE NUTKI, które raz w miesiącu uświetniają swoim śpiewem Msze Święte dla dzieci w kościele parafialnym.    W wykonaniu małych artystów można było usłyszeć polskie tradycyjne kolędy takie, jak: „A wczora z wieczora”, „Mizerna cicha” , ale też   i piękne pastorałki: „Bosy pastuszek” , Świeć gwiazdeczko” i wiele innych.

W oczach słuchaczy można było zobaczyć nie tylko radość z występów dzieci, ale również wzruszenie ze wspólnego śpiewania  kolęd, które stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. Już od czasów średniowiecza poprzez kolejne wieki aż po dzień dzisiejszy, gdy wielu naszych przodków z różnych powodów musiało emigrować z kraju, to właśnie pieśń kolędowa była dla nich nadzieją oraz podnosiła ich na duchu.

Dlatego bardzo ważną sprawą jest podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych poprzez uczenie dzieci kolęd oraz wspólne śpiewanie ich podczas różnych uroczystości rodzinnych.

Violetta Łukaszczyk

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.