- Reklama -

Światowy Dzień Poezji w Józefowie

21 marca to w kalendarzu nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO. Obchody, promujące czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji, na całym świecie odbywają się od dwudziestu lat, a od czterech w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.

Na tegoroczne spotkanie pod hasłem „Włącz poezję”, zainicjowane przez miejscową Szkołę Podstawową i Dyskusyjny Klub Książki MBP, w czwartkowy wieczór 21 marca przyszło ponad 30 miłośników literatury. Byli wśród nich członkowie DKK, lokalni poeci, nauczyciele i młodzież szkolna.

W pierwszej części poetyckiego wieczoru pod hasłem „Być poetą” prezentowane były strofy o wiośnie i poetach, a spotkanie rozpoczęło się prezentacją wiersza Leopolda Staffa „Marzec”. Potem uczestnicy obchodów słuchali utworów m.in. Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego i Wisławy Szymborskiej.
W ramach prezentacji, którym towarzyszyło hasło „Poetycki Józefów”, miłośnicy literatury czytali wiersze Rudolfa Czerniaka i Józefa Marta, a Maria Cioch i Aleksander Papiernik deklamowali własne utwory.
W części zatytułowanej „Patrząc na rozmaite tego świata sprawy” znalazły się wiersze o sensie życia i postawach człowieka autorstwa m.in. Jana Kochanowskiego, Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida. Uczestnicy spotkania prezentowali również utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej pod wspólnym hasłem „Kolor oczu i pytanie o miłość”, które dopełnił krótki występ wokalny uczennicy Szkoły Podstawowej w Józefowie Natalii Szkałuby.
Czwartkowy wieczór w wiosennej scenografii, przy świecach, kawie i ciastkach zakończyła prezentacja utworów, których mottem był fragment wiersza Wisławy Szymborskiej: „Cud, tylko się rozejrzeć: wszechobecny świat”. Oprócz twórczości noblistki znalazły się w niej m.in. utwory Urszuli Kozioł i fragmenty prozy Wiesława Myśliwskiego.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.