- Reklama -

- Reklama -

Światowej sławy malarz nigdy nie wyparł się Biłgoraja (foto)

Stefana Knappa w powiecie biłgorajskim chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać? To światowej sławy malarz, który urodził się w Biłgoraju. Nigdy nie wyparł się swych polskich i biłgorajskich korzeni. Do końca życia powtarzał, że urodził się w Biłgoraju. W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej została właśnie otwarta wystawa poświęcona Knappowi. Na frontowej ścianie budynku Urzędu Miasta Biłgoraja, został odsłonięty obraz, którego autorem jest wybitny artysta,

- Reklama -

Stefan Knapp urodził się 11. lipca 1921 r. w średniozamożnej rodzinie mieszczańskiej. Tu pojawiają się jego pierwsze zainteresowania plastyczne; kilka obrazów, malowanych, nota bene, farbami olejnymi do odnawiania mieszkań zachowało się w domu jego brata: obraz rzeki Tanew oraz chaty z podbiłgorajskiej wsi, Bidaczów.

Ze względu na brak środków finansowych, uniemożliwiających podjęcie nauki w szkole artystycznej, zapisał się do średniej szkoły technicznej we Lwowie. Został aresztowany w czasie jednej z łapanek i zesłany na Syberię, do Archangielska, gdzie przebywał 3 lata. Później wstąpił do armii Andersa i razem z nią przez Irak, Egipt trafił do Afryki, następnie do Londynu. Zapisał się na kurs pilotażu, po którym został pilotem myśliwców w ramach eskadry Dywizjonu 318 RAF. Kierowane przez niego samoloty penetrowały obszary zajęte przez nieprzyjaciela, rozpoznając teren i sprawdzając skuteczność bombardowań lotnictwa alianckiego.

Knapp ukończył studia artystyczne, wystawiając swe prace na wielu wystawach indywidualnych. Uzyskał szereg zamówień na realizację malowideł zdobiących monumentalne budowle. Sławę zyskał dzięki wynalezieniu nowej metody pokrywania blach metalowych porcelaną a następnie nanoszenia szkliwa o różnych barwach. Tak ukształtowana kompozycja barwna utrwalona poprzez kilkakrotne wypalanie w specjalnych piecach jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jego malowidła zdobią między innymi: londyńskie lotnisko Heatthrow, siedzibę ONZ w Genewie, centrum handlowe Aleksander’s w Paramus w stanie New Jersey, także dwie stacje warszawskiego metra. Wykorzystanie emalii do malowideł zewnętrznych uczyniło sztukę Stefana Knappa niepowtarzalną.

Teraz doczekał się stałej wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Wystawa „Stefan Knapp, wspomnienie życia i twórczości” przybliża osobę oraz dzieła i nurt artystyczny najbardziej znanego artysty z Biłgoraja. W galerii zamieszczone są prace Stefana Knappa.

Po wojnie, Knapp odwiedził Polskę i rodzinny Biłgoraj po raz pierwszy w 1962 roku, pozostawiając bratu Zygmuntowi w prezencie dwa obrazy z jednej z wystaw. Od tego roku odwiedzał Polskę i Biłgoraj coraz częściej, czasem nawet dwa razy w roku. Matkę i brata Zygmunta zaprosił do Anglii w roku 1958. Zmarł w Londynie 11. października 1996 r.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

foto: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju/info: UM Biłgoraj

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.