Świątecznie w Lipowcu

 

 

Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi społeczność Lipowca zgromadziła się w miejscowej szkole, aby wykonywać palmy. Praca odbywała się pod okiem Marii Wójcik, kierownik szkoły filialnej. Do robienia palm użyto m.in. kwiatów wykonanych z bibuły, a także bukszpanu czy zbóż.

Tego typu spotkania to nie tylko doskonała okazja do spędzania czasu, ale również integracja międzypokoleniowa. Palmy wykonują i młodsi, i starsi mieszkańcy Lipowca.

Poświęcone zostaną już wkrótce, bo w Niedzielę Palmową. Zwyczaj święcenia palm pojawił się około VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej odtwarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa.

Palma wielkanocna w Polsce jest to najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych puszystymi kitami trzciny wodnej, kwiatami i wstążeczkami. Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada za święty obraz, aby strzegła dom od wszelkiego złego i użyczała mu błogosławieństwa Bożego. Cząstki palm wkładano pod strzechę, a krzyżyk zrobiony z nich przybijano na drzwiach wejściowych, na wrotach stodół i obór.

Do tej pory palmy są elementem świątecznego wystroju mieszkań, stołów wielkanocnych. Popiół z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie środy popielcowej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.