Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Świat biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych

- Reklama -

W konkursie mogły uczestniczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich powiatu biłgorajskiego. Celem konkursu było: ukazanie bogactwa walorów turystycznych, kulturowych i religijnych Ziemi Biłgorajskiej, uczenie umiejętności dostrzegania piękna w najbliższym otoczeniu oraz popularyzacja twórczości fotograficznej.

Licznie przybyłych witała Maria Szeliga, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju.  „Uważność” to słowo, którym dyrektor biblioteki rozpoczęła tegoroczne spotkania. Wchodząc tutaj, każdy z nas zwrócił uwagę na inny aspekt. Jedni zobaczyli nową wypożyczalnię. Na półpiętrze zauważyć można było ciekawe plakaty. Na pierwszym piętrze widać sztalugi wystawowe mówiła. Dodała, że biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie udostępniane są książki. To instytucja kultury, wokół której dzieje się bardzo dużo. Chciałabym, abyście poprzez swoją uwagę mieli baczenie na to, co w świecie literackim, kulturalnym dzieje się dodała. Zacytowała słowa Roberta Bresona, który powiedział: „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Dyrektor przypomniała, że 2016 rok jest bardzo ważny, ponieważ Wrocław został Europejską Stolicą Kultury. Biłgorajska biblioteka również wpisuje się w różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 Dorota Skakuj, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, mówiła o krzyżach i kapliczkach na terenie powiatu. Na pewno, fotografując, zdaliście sobie sprawę z faktu, jak wiele kapliczek, krzyży i figur jest wokół nas mówiła. A tych na terenie powiatu nie brakuje. Jest ich ponad 1,5 tysiąca, są nowe, ale i stare, zabytkowe. Nie jest to liczba zamknięta. Ciągle powstają nowe. Na miejsce starego krzyża ktoś stawia nowy. Krajobraz ten lekko się zmienia i warto go obserwować. Mówiła, że najstarszą kapliczką w powiecie biłgorajskim jest ta znajdująca się w ogrodzeniu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Pochodzi ona z 1699 r. Tradycja każe ją wiązać z faktem śmierci ostatniego innowiercy, kalwina.

Krzyże są drewniane, kamienne, metalowe. Kapliczki natomiast domkowe, słupkowe, drogowe, murowane, drewniane, kamienne. Dorota Skakuj mówiła, że kapliczki stawiano w miejscach uznawanych m.in. za niebezpieczne, na rozstajach dróg, jako dziękczynienie oraz aby o coś prosić. Krzyże z ramionami równoległymi i o równej długości to krzyże epidemiczne. Były one stawiane na skraju wsi, aby nie doszła do wsi zaraza lub gdzie był cmentarz epidemiczny. Bardzo często są one wyznacznikiem tego, co działo się w okolicy. Na naszym terenie najczęściej występuje kapliczka Chrystusa Frasobliwego, który siedząc podpiera ręką brodę, a na głowie ma koronę cierniową. Jest zasmucony, frasobliwy. Często zauważyć można również św. Jana Nepomucena, m.in. patrona dobrej podróży. Dyrektor Muzeum podkreśliła, że krzyże i kapliczki są niezwykle ważne dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego.

 Marzena Zawojska, fotograf, opowiedziała o tym, co zachwyciło ją na zdjęciach oraz o tym, w jaki sposób były one oceniane. Na zdjęcia patrzyliśmy pod względem światła, kolorystyki, kadru, ujęcia oraz ogólnego klimatu zdjęcia mówiła. Jej zdaniem, obiekty stare są bardziej klimatyczne niż te nowe. Podkreśliła, że zainteresowały ją zdjęcia, które nie ukazują całej kapliczki. To dodaje tajemniczości i można wyobrazić sobie dalszą część. Dała również młodym fotografom kilka rad m.in. dotyczących światła czy otoczenia zdjęcia.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

To już V edycja konkursu „Oblicza mojej miejscowości w obiektywie”. Tematyką poprzednich konkursów były m.in. cmentarze, zabudowa drewniana oraz rzeki.

Na konkurs wpłynęło 115 prac fotograficznych. W kategorii szkoły podstawowe 32, gimnazja 57, szkoły ponadgimnazjalne 26. Do konkursu zgłosiło się 41 osób.

Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa pracująca w składzie: Marzena Zawojska Foto Zawojska Studio (przewodnicząca), Dorota Skakuj Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorota Maksymiuk MiPBP w Biłgoraju.

Wyniki

Szkoły podstawowe 

I miejsce: Paulina Wolanin, kl. II, Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju,

II miejsce: Małgorzata Chutkowska, kl. III, Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju,

III miejsce: Natalia Grzybek, kl. V, Szkoła Podstawowa w Dereźni.

Wyróżnienie: Zuzanna Wołoszyn, kl. II,  Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju.

Gimnazja

I miejsce: Julia Bździuch, kl. I, Gimnazjum w Aleksandrowie,

II miejsce: Hubert Palikot, kl. I, Gimnazjum w Dereźni,

III miejsce: Wikotoria Czerw, kl. I, Gimnazjum św. Królowej Jadwigi w Biłgoraju,

Wyróżnienie: Jakub Nizio, kl. III, Gimnazjum Miejski Zespół Szkół w Biłgoraju.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce: Anna Kordjak, kl. III, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,

I miejsce: Ewelina Kowal, kl. III, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,

II miejsce: Rafał Rabczyński, kl. II, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Wyróżnienie: Katarzyna Paczos, kl. III, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju; Karolina Szubiak, kl. IV, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.