- Reklama -

- Reklama -

Świętowanie w Tereszpolu (FOTO)

- Reklama -

Żniwa zakończone, przyszedł czas na podziękowania Bogu za tegoroczne plony. Jako ostatnia w powiecie biłgorajskim w minioną niedzielę dożynki świętowała gmina Tereszpol.
Świętowanie w Tereszpolu rozpoczęło się Mszą świętą, którą sprawował proboszcz ks. Antoni Gębala wraz z wikarym Andrzejem Kijkiem. Po nabożeństwie przeszedł korowód dożynkowy i odbył się poczęstunek. Do zebranych kilka słów skierował wójt gm. Tereszpol Jacek Pawluk. – Dziś dziękujemy Bogu przede wszystkim za to, że pozwolił nam zebrać to, co wyrosło u nas na polach. Dowodem są plony przeniesione z naszych pól. Dziękuję rolnikom, że pracują na roli gminy Tereszpol. Niestety, nie jest ona najlepszej jakości, jednak mimo tego widać, że rolnicy pracują coraz lepszym sprzętem, dzięki temu ich praca jest lżejsza – mówił wójt. Podziękował księżom za odprawienie Mszy św. oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości – strażakom, kołom gospodyń wiejskich. – Mam nadzieję, że dożynki będą świętem kontynuowanym w gminie. Wszyscy mieszańcy w gminie Tereszpol powinni czuć obowiązek, aby raz w roku znaleźć czas na to, aby świętować zakończenie plonów i dziękować Bogu – dodał.
Słowa do rolników skierowali również parlamentarzyści. Poseł Piotr Olszówka podziękował rolnikom, że uprawiają ziemię z dziada pradziada. List skierowała również poseł Agata Borowiec. „Z wielkim szacunkiem, wdzięcznością i uznaniem zwracam się dziś do rolników, dziękując za całoroczny trud i uzyskane plony. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, uprawiana zaś jest naszą wdzięczną żywicielką. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. Z wielkim szacunkiem pochylam głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają” – napisała Agata Borowiec, poseł na sejm RP, w imieniu której list przeczytała jej asystentka. Dodała, iż rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. Często przyroda nie oszczędza rolnikom przeciwności i pokazuje, jak bardzo człowiek zależny jest od wszechmocnych sił natury. To, że nasz region tak pięknie się rozwija, jest zasługą wszystkich mieszkańców tej ziemi, którzy są wierni tradycji, wierni patriotyzmowi, wierni Ojczyźnie. Agata Borowiec podzieliła się swoim sukcesem. W tym roku udało jej się pozyskać 17,2 mln zł na remont i budowę dróg powiatowych, gminnych i leśnych. W gminie Tereszpol uda się wyremontować m.in. drogę gminną i leśną Bukownica – Margole oraz powiatową i gminną Bukownica – Wolaniny. Łącznie 15 km dróg na kwotę 6,5 mln zł.
Podkreśliła, że jako mieszkanka tej ziemi poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest i zawsze będzie z rolnikami. Dodała, że dobro polskiego rolnika jest zadaniem priorytetowym dla rządu. „Warto docenić piękno naszej kultury ludowej. To dzięki niej społeczeństwo uczy się szczerości i pogłębia wrażliwość. Jest to kolejny dorobek polskiej wsi, z którego jesteśmy dumni i który powinniśmy pielęgnować. Nie ma na świecie takich miejsc, gdzie można zobaczyć tak wspaniałe dożynki, dziękować Stwórcy za plony, śpiewać, tańczyć i dzielić się radością” – pisała poseł Agata Borowiec.
Jerzy Krasoń, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, życzył rolnikom zdrowia, optymizmu, przeogromnych plonów i dobrych wynagrodzeń za ciężką, mozolną pracę. Przeczytał on również list od starosty Mariana Tokarskiego. „Przekazuję rolnikom słowa uznania za trudy pracy na roli oraz serdeczne życzenia pomyślności na dalsze lata. Prowadzenie gospodarstwa to nie tylko ciężka praca, ale też doświadczenie i fachowa wiedza. Szacunek do ziemi przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Z wyników pracy rolnika korzysta całe społeczeństwo. Na rolnictwie opiera się narodowa gospodarka i pozycja kraju. Niestety, mimo to ceny na płody rolne są najniższe w całym dziesięcioleciu” – pisał starosta Marian Tokarski. Życzył rolnikom dużo korzystniejszej polityki cenowej. Mówił, że rolnicy często zmagają się z niedogodnościami pogodowymi, które miały wpływ na plony. „Mimo tego każdego roku zagospodarowujecie swoje pola, doglądacie uprawy. Dbacie o zwierzęta gospodarskie. Ta determinacja i poświęcenie wynika z miłości od ziemi i zasługują na uznanie i szacunek” – zwracał się do rolników starosta Tokarski.
Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara Sikorska i Adam Borowiec.
Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek oraz występy artystyczne, które rozpoczęły się koncertem Gminnej Orkiestry Dętej „Złota Nutka” z Biszczy. Następnie wystąpiły KGW „Lipowczanki”, KGW „Kukiełczanki”, KGW „Zaorendzianki”. Były również występy dzieci i młodzieży z ZSS w Tereszpolu-Kukiełkach i Tereszpolu-Zaorendzie. Koncert dał Chór „Oaza” oraz zespół folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną z zespołami Ego, Lili, Solaris.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.