- Reklama -

- Reklama -

Świętowanie w Biłgoraju

- Reklama -

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla społeczności miasta Biłgoraj ten rok jest również ważny ze względu na 440. rocznicę nadania przywileju lokacyjnego. Jak będą przebiegały uroczystości?

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w Biłgoraju odbędą się uroczystością mające na celu uczczenie tej ważnej daty. Z inicjatywą wyszedł biłgorajski Związek Piłsudczyków RP. Z własnych środków zakupił tablicę upamiętniającą postać Marszałka. Zostanie ona usytuowana na placu należącym do miasta w okolicach Dworku Modrzewiowego. W przedsięwzięcie wkład finansowy i organizacyjny wniesie również samorząd miasta. Będzie to wydatek 8-10 tys. zł.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W tym roku przypada też 440. rocznica nadania przywileju lokacyjnego dla miasta. Z tego względu biłgorajanie będą huczniej świętować Dni Biłgoraja. Zawsze odbywały się one pod koniec czerwca na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tym roku będzie inaczej. Cała zabawa zostanie przeniesiona do centrum miasta, na plac przez Biłgorajskie Centrum Kultury.

440-lecie Biłgoraja jest to szczególny rok dla samorządu. Była inicjatywa, aby obchody Dni Miasta zrobić na wyższym niż dotychczas poziomie twierdzi burmistrz Janusz Rosłan. Dodaje, że na okres świętowania z ruchu ma być wyłączona część ulicy Kościuszki. 

Zdaniem burmistrza, organizacja Dni Biłgoraja na terenie OSiR-u to z jednej strony dobre rozwiązanie, z drugiej niekoniecznie. Mieszkańcy często zwracali uwagę, iż jest to za daleko od centrum miasta. Z kolei nie ma tam zabudowań i hałas nikomu nie przeszkadza.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W tym roku świętowanie odbędzie się ze znanymi artystami. Na scenie zaśpiewa Robert Janowski i zespół Lemon.  

Przypomnijmy. 10 września 1578 roku król Polski Stefan Batory wystawił przywilej, w którym zezwolił Adamowi Gorajskiemu wybudować i założyć miasto. Podstawą ustroju wewnętrznego nowo utworzonego miasta stało się prawo magdeburskie. Biłgorajanie uzyskali prawo odbywania trzech jarmarków w roku: 14 lutego (św. Walentego), 3 czerwca (św. Erazma), 29 września (św. Michała Archanioła) oraz tygodniowego targu w sobotę. Następnie terminy targu i jarmarków zostały zmienione. Jarmark lutowy przeniesiony został na dzień Święta Trzech Króli, wiosenny na Niedzielę Przewodnią. Dodano jarmark letni, który przypadać miał na dzień Przemienienia Pańskiego, czyli 6 sierpnia. Termin jarmarku jesiennego pozostawiony został bez zmian. Natomiast dzień targów przeniesiono z soboty na czwartek.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.