- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Świąteczne spotkanie nauczycieli

 

Spotkanie  rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w intencji nauczycieli, wychowawców, pracowników oświaty i ich rodzin w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Podczas Mszy św. ks. Sławomir Zawada przypomniał słowa św. Jana Pawła II. „Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu?” – mówił Ojciec Święty we Włocławku 6 czerwca 1991 r. – Dzisiaj w obecnej Mszy św. w duchu dziękczynnym za trud związany z naszym nauczaniem i wychowaniem chcemy nasze modlitwy zanosić za wszystkich nauczycieli, wychowawców pracowników oświaty i ich rodziny, prosząc o Boże błogosławieństwo dla nich, a dla tych, którzy już odeszli do wieczności, o łaskę nieba –  mówił duszpasterz nauczycieli, rozpoczynając Eucharystię.

Podczas Mszy św. jeszcze raz nawiązał do przemówienia Ojca Świętego wygłoszonego we Włocławku do katechetów, nauczycieli i uczniów. Św. Jan Paweł II spontanicznie powiedział po przeczytaniu przygotowanego wystąpienia: „Powinienem na tym zakończyć, ale nie mogę, bo uświadomiłem sobie, co ja zawdzięczam polskiej szkole. Dlatego pragnę dzisiaj tu, z tego miejsca i przy okazji tego spotkania po prostu ucałować jeszcze raz ręce moim rodzicom, a równocześnie ucałować ręce wszystkim moim nauczycielom, nauczycielkom i moim katechetom, którzy uczyli mnie w szkole podstawowej, w gimnazjum aż do matury.”

- Reklama -

Dzisiejszy dzień niech będzie zatem i dla nas okazją, aby za Ojcem Świętym Janem Pawłem II podziękować i ucałować ręce wszystkim naszym nauczycielom – kapłan zachęcał do wyrażenia w ten sposób wdzięczności nauczycielom i wychowawcom.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe. Ewangelię wg św. Łukasza odczytał ks. Adam Malinowski. – Gromadząc się wspólnie przy opłatku jako nauczyciele, jako pracownicy oświaty, zechciejmy zawierzyć wszystkich nauczycieli nie tylko naszego rejonu, ale również tych nauczycieli, którzy nas uczyli, nas wychowywali, nas wspomagali w rozwoju, w zdobywaniu nauki, mądrości – mówił duszpasterz nauczycieli ks. Sławomir Zawada. – Prośmy, aby Pan Bóg ogarnął nas swoim błogosławieństwem i tych wszystkich nauczycieli, którzy z różnych przyczyn nie mogli z nami się zgromadzić. Zawierzajmy nasze rodziny, naszych bliskich, by Pan Bóg błogosławił nam, aby to Nowonarodzone Dziecię narodziło się w każdym z nas i w jakiś sposób również przez nas w tych, do których Pan Bóg nas posyła do wszystkich uczniów, aby przez nas przez nasze dobre słowa, spojrzenie, gest także i w nich przyszedł na świat Boży Syn – dodał. We wspólnej modlitwie zebrani oddali się Panu Bogu. Bożemu miłosierdziu zawierzeni zostali również ci nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy odeszli do Pana. Gdy już wybrzmiały wszystkie zwrotki kolędy „Wśród nocnej ciszy”, uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem, składając sobie z serca płynące życzenia.

W radosnej atmosferze przy herbacie i ciastkach upłynął świąteczny wieczór, ale jak zapowiada ks. Sławomir Zawada, nie było to jedyne spotkanie w tym roku. Spełniając oczekiwania nauczycieli, planuje m.in. nabożeństwo wielkopostne, spotkanie wielkanocne, pielgrzymkę do Częstochowy, wycieczkę w Bieszczady. Dodaje, że jest otwarty na propozycje współpracy.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.