Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Sukcesy w Kazimierzu

- Reklama -

W finale tegorocznego festiwalu wzięło udział około 800 artystów z 15 województw, w tym 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 22 grupy w konkursie "duży-mały", w którym mistrzowie występują z uczniami. Prezentacje oceniali eksperci folkloru pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego. Jurorzy oceniali dobór repertuaru i cechy regionalnego stylu.

Wykonawcy, którzy reprezentowali powiat biłgorajski, na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wypadli bardzo dobrze. Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV zdobył główną nagrodę Festiwalu – Basztę. Wyróżnienie to przyznano śpiewaczkom już po raz szósty. Panie zachwyciły wszystkich pięknym archaicznym śpiewem dwu pradawnych łukowskich pieśni panieńskich i jednej weselnej. Zawarta w utworach gwara świadczy o ich ponad 100-letnim pochodzeniu. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymał Zespół "Jarzębina" z Bukowej (gmina Biłgoraj). 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Wielkim sukcesem może pochwalić się Janina Pydo, śpiewaczka z Zastawia w gminie Goraj, która zajęła I w kategorii solistów śpiewaków. Pani Janina urzekła jurorów wykonaniem piosenki "Tam pod laseńkiem" oraz wiązanką przyśpiewek weselnych pn.: "Dajcie stołka cisowego". Natomiast Leokadia Mucha z miejscowości Zamch w gminie Obsza zajęła drugie miejsce w kategorii solistów. Leokadia Mucha została doceniona przez jury za wykonanie trzech utworów: "Przyleciał sokół", "Nastusia" i "Korowaj". To także kolejny sukces pani Leokadii. W 2002 roku solistka z Zamchu zdobyła "Złotą Basztę" jako członkini zespołu śpiewaczego "Zamszanki", w 2011 r., także z tym zespołem, zajęła drugie miejsce, a przed dwoma laty wyśpiewała pierwszą nagrodę w duecie z Anitą Wenek w kategorii duży-mały. W konkursie duży-mały nagrodę II stopnia otrzymali Piotr i Jakub Ostrowscy z Bukowej (gm. Biłgoraj).

Głównym celem Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu. Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.