Automax

Sukces wychowanków MDK

XXVI. Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Literacki  „Moje Boże Narodzenie” organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie i Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Honorowym Patronatem konkurs objęli Lubelski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Lublin.

20 grudnia 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie XXVI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Moje Boże Narodzenie" pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk, którą reprezentował Wicekurator Ryszard Golec. Po powitaniu gości przez  Dyrektor MDK Agnieszkę Walkiewicz-Pułę odczytany został fragment Ewangelii. Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem, po czym życzenia i słowo wstępne wygłosił ks. dr hab. Piotr Goliszek. W uroczystości uczestniczył między innymi dr Amadeusz Popek (Pracownia Grafiki Projektowej i Serigrafii Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie), który przewodniczył obradom jury konkursu plastycznego, dr hab. Lech Giemza (Katedra Literatury Współczesnej KUL) – przewodniczący jury konkursu literackiego, oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Lublin reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin. Następnie odbyła się wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów laureatom konkursu plastycznego i literackiego oraz podziękowań dla nauczycieli. Wśród nagrodzonych w grupie gimnazjalnej znalazła się praca trzynastoletniej Martyny Kniaziowskiej z pracowni Tęczowa Malarnia Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Martyna osobiście mogła odebrać nagrodę i z pewnością była to dla niej ważna i wyjątkowa chwila. Jej obraz ukazuje Świętą Rodzinę, która znalazła schronienie nie tylko pod dachem szopy, lecz także otoczona została białymi skrzydłami anioła. Atutem pracy jest bardzo zrównoważona kompozycja i oszczędna kolorystyka wprowadzająca spokój i harmonię. Oczy wszystkich uczestników przedstawionego wydarzenia skupiają się na środkowej części obrazu – maleńkiej postaci Jesusa owiniętego w białe pieluszki.

Do wystawy zostały zakwalifikowane prace: Dominiki Szubiak, Anny Szubiak, Martyny Bednarz, Weroniki Mielnik i Anny Pędziwiatr. Praca każdej z dziewcząt to indywidualne spojrzenie na Boże Narodzenie. Każda wykorzystała swój obraz inną techniką. Zobaczyć i podziwiać możemy rysunek tuszem, malarstwo ekoliną, akrylowe i pastele, oraz kolaż.      

W czwartek, 21 grudnia 2017 r., sześcioro podopiecznych Anny Świcy z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia biłgorajskiego MDK uczestniczyło w wernisażu podsumowującym VI. Wojewódzki Konkurs  Plastyczny „Mój Anioł”. Na konkurs, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie i  odbywający się także pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, nadesłano 788 prac płaskich i przestrzennych nadesłanych z 61 placówek z całego województwa lubelskiego. Podczas posiedzenia komisja w składzie: Bronisława Żuk – przewodnicząca, artysta plastyk, Teresa Stasiak – artysta plastyk, s. Irena Kocieł – katecheta PSP nr 4 w Krasnymstawie oraz Joanna Kawęcka – sekretarz, postanowiła przyznać nagrody, wyróżnienia i zakwalifikować prace do udziału w wystawie pokonkursowej. 

Aż dwanaścioro wychowanków reprezentujących MDK w Biłgoraju zostało laureatami konkursu. Najwyżej została oceniona praca wykonana przez jedenastoletnia Zuzannę Bielak. Zuzia otrzymała nagrodę w kategorii 10-12 lat. Jej praca to bardzo osobiste spojrzenie na postać anioła. To wyjątkowo sympatyczna postać ubranego na biało anioła, ukazana pośród ptaków i zwierząt ukrytych wśród drzew.

W kategorii 4-6 lat wyróżniona  została praca Marietty Skalskiej (lat 5), w kategorii 7-9 lat wyróżnienie otrzymał Adam Badaszek (lat 7). Artur Kurzyński (lat 12) i Olga Goch (lat 10) wyróżnieni zostali w kategorii wiekowej  10-12 lat, zaś w kategorii 13-15 lat wyróżniono pracę Martyny Bednarz (lat 13). Wyróżnienie w  kategorii  powyżej 15 lat otrzymała praca autorstwa Magda Czop (lat 16). Kwalifikacje do wystawy otrzymały: Natalia Rusinek, Martyna Kniaziowska, Anna Pędziwiatr, Karolina Kaczor i Dominika Leńczuk. Tym razem anioły zostały stworzone w graficznej technice monotypii oraz kolażu wykorzystującego czarno-białe formy sztuki op-artu połączonego z technikami malarskimi.

Kończący się właśnie rok to okazja do złożenia gratulacji i życzeń, aby nadchodzący Nowy 2018 Rok był pełen pięknych i niepowtarzalnych chwil, a uczestniczące w zajęciach plastycznych dzieci i młodzież miały satysfakcję i radość ze wspaniałych sukcesów artystycznych.

  Anna M. Świca 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.